Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Samoster się przedstawia - może nowy gospodarz Ministerstwa Sportu będzie... inny?

Chociaż wakacje dopiero przekroczyły półmetek, ruch w polityce nie maleje. Różnego rodzaju zawirowania poskutkowały również zmianą na stanowisku Ministra Sportu. Ponadto ministerstwo stało się Ministerstwem Sportu i Turystyki, co niejako sankcjonuje przyporządkowanie żeglarstwa rekreacyjnego do tego właśnie resortu.

Jakie były relacje naszego Stowarzyszenia z poprzednim ministrem wszyscy wiemy, a ci którzy nie wiedzą mogą znaleźć wcześniejsze informacje na ten temat na naszej stronie.

Aby zmienić tę niezbyt dobrą sytuację zdecydowaliśmy się napisać do nowej Pani minister, aby się przedstawić i zaproponować współdziałanie. Poniżej treść listu dostarczonego w ubiegły piątek do ministerstwa:

Warszawa, 2007-08-02

Pani Elżbieta Jakubiak

Minister Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Senatorska 14,

00-921 Warszawa

Szanowna Pani Minister

W imieniu członków i sympatyków Stowarzyszenia Żeglarskiego „Samoster” pragnę złożyć Pani gratulacje z okazji powołana na stanowisko Ministra i życzyć owocnej pracy. Szeroki zakres spraw, którymi zajmuje się kierowane przez Panią Ministerstwo w powiązaniu z obowiązkami wynikającymi ze współorganizacji przez Polskę Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku sprawia, ze podjęła się Pani niełatwego zadania. Życzę Pani, aby praca na ministerialnym stanowisku przyniosła jak najwięcej pożytku polskiemu sportowi i turystyce i dała Pani wiele satysfakcji.

Nasze Stowarzyszenie jest organizacją żeglarzy, którzy uznali, że nie jest im potrzebna ustawowa opieka Polskiego Związku Żeglarskiego, która choć odbywa się pod hasłem bezpieczeństwa żeglujących, to ma na celu głównie zdobywanie kosztem wszystkich żeglarzy środków finansowych, przeznaczanych następnie poza wszelką kontrolą na utrzymanie kadr „działaczy” o rodowodzie wywodzącym się z okresu PRL. Działacze ci, którzy mentalnie pozostali w systemie politycznym odrzuconym przez Polaków w 1989 roku, dążą za wszelką cenę do utrzymania status quo w polskim żeglarstwie co powoduje, że w tej dziedzinie Polska jest outsiderem, nawet w porównaniu z mniejszymi krajami Europy zachodniej.

Pomimo licznych działań na rzecz liberalizacji przepisów dotyczących żeglarstwa podejmowanych przez nasze Stowarzyszenie oraz przez inne podobne organizacje jak Towarzystwo Żeglarskie „Bryfok” z Lublina, czy Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych z Gdańska, niestety nadal utrzymuje się pochodzące z przeszłości, bardzo silne oddziaływanie Polskiego Związku Żeglarskiego na kadrę Ministerstwa Sportu, w szczególności na Departament Prawno- Kontrolny, a także na osoby pełniące funkcje kierownicze.

Jaskrawym przykładem tego ostatniego zjawiska jest zmanipulowana informacja o wypadku jachtu, którą w następstwie rozmowy z wysoko postawionym działaczem PZŻ podał na posiedzeniu Senatu w dniu 26 lipca br. Pan Arnold Masin - Podsekretarz stanu Ministerstwie Sportu. Komentarz na ten temat został zamieszczony na stronie internetowej miesięcznika Żagle: http://www.zagle.com.pl/?menu=lista,wiecej,5588.

Mając na uwadze rozwój polskiego żeglarstwa rekreacyjnego, który może nastąpić jedynie w przypadku podejmowania właściwych decyzji przez władze ustawodawcze i wykonawcze, Stowarzyszenie „Samoster” zgłasza niniejszym wolę współpracy z kierowanym przez Panią resortem. Jesteśmy gotowi służyć pomocą i konsultacjami w pracach ministerstwa nad projektami odpowiednich regulacji prawnych. Mamy w swoim gronie zarówno żeglarzy z wielkim doświadczeniem i wieloletnim stażem, jak i osoby z przygotowaniem prawniczym. Wyrażamy przekonanie, że wspólnym wysiłkiem zdołamy doprowadzić do powstania takich przepisów, które pozwolą na rozkwit polskiego żeglarstwa, co będzie miało pozytywne skutki również w sferze gospodarczej. Żeglarstwo rekreacyjne jest bowiem w wielu krajach ważnym czynnikiem rozwoju ekonomicznego, szczególnie w regionach słabo uprzemysłowionych. W Polsce też może tak być i chcemy w tym pomóc.

z wyrazami uszanowania i z żeglarskim pozdrowieniem

Andrzej Kapłan

Prezes SŻ "Samoster"

[ 06-08-2007, dodał: AIKI ]


Było

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin