Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Czy szkutnicy są potrzebni

Tym razem korespondencja, dotycząca przygotowania kadr dla obsługi żeglarstwa, którą otrzymaliśmy od Dyrektora Zespołu Szkół Budownictwa Okrętowego w Gdańsku, oraz nasza odpowiedź.

Zespół Szkół Budownictwa Okrętowego w Gdańsku widząc prężnie rozwijającą się gałąź przemysłową - budowa jachtów zamierza rozszerzyć ofertę edukacyjną o nowy zawód "budowniczy jachtów" (monter budowy jachtów) lub inna nazwa zawodu. W przeszłości był zawód - szkutnik którego już nie ma w klasyfikacji zawodów. W związku z powyższym zwracam się do Państwa z pytaniem czy istnieje zapotrzebowanie na taki zawód? Jakie wymagania musiałby zdobyć absolwent szkoły zawodowej czy technikum? Czy z Państwa strony mogę liczyć na pomoc.

Pozdrawiam

dyrektor szkoły

mgr inż. Andrzej Mądrzak

Szanowny Panie Dyrektorze

Pełnia sezonu żeglarskiego nie zachęca do dyskusji na poważne tematy, bo rasowi żeglarze są w tym czasie na wodzie (morzu, jeziorze), jednak przeprowadziliśmy dyskusję wśród naszych członków i nie było w zasadzie wypowiedzi negującej potrzebę istnienia dobrze wykształconej i doświadczonej kadry szkutników. Rosnąca ilość jachtów, zarówno na akwenach śródlądowych, jak i na morzu, znane trudności "pozyskania" fachowego wykonawcy remontu czy nawet zwykłej posezonowej konserwacji świadczą dobitnie o tym, że popyt na prace szkutnicze rośnie.

Z punktu widzenia klienta - odbiorcy usługi oferowanej przez szkutnika, nieco rozszerzonego o zdanie armatorów będących członkami i sympatykami naszego stowarzyszenia wynika, że program nauki dla fachowca tej specjalności powinien zawierać następujące bloki tematyczne:

  • technologia laminatów, drewna, stali i innych materiałów w budowie jednostek pływających,
  • konserwacja i renowacja kadłubów (drewnianych, stalowych, cementowych etc. czyli o skrobaniu i farbach głownie),
  • zabudowa kadłubów - projektowanie i wykonanie,
  • osprzęt jednostek pływających, budowa, konserwacja, naprawa,
  • naprawa jachtów,
  • silniki - budowa i eksploatacja,
  • żagle - projektowanie, krój, szycie.

Nie pretendując do uznania, że jesteśmy wyrocznią w sprawach żeglarskich przedstawiamy powyższe propozycje jako punkt wyjścia do określenia docelowego zakresu wiedzy i umiejętności niezbędnych dla szkutnika i ewentualnego opracowania na tej podstawie bardziej szczegółowych programów.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Kapłan

Prezes

Stowarzyszenia Żeglarskiego Samoster

[ 15-07-2008, dodał: AIKI ]Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin