Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Jak wrócimy opowiemy Wam (2007/08) - Archiwum spotkań 2007/2008

Archiwum spotkań 2007/2008

Pogoria, Baleary i My - Nie widzę przeszkód

19 maja, g. 1930

To się zgadzało zupełnie dokładnie. Nie widzieli przeszkód. Oglądali absolutnie wszystko - dotykiem i robili wszystko, jak każda załoga. No ok - sztaksle, grot, bezan - pokazać prosto: tu wybieramy, tu luzujemy, tak się żagiel rozwija. Ale jak pokazać reje i żagle na nich? Mieliśmy na pokładzie model jednej rei, z takielunkiem uproszczonym do gejtaw i gordingów, żeby pokazać zasadę działania i dlaczego trzeba wchodzić na górę. Jak się rychło okazało, model nie był konieczny. Któregoś ranka rozpoczęło się Wielkie Oglądanie Fokmasztu, przy czym im kto mniej widział, tym wyżej właził. Czasem po kilka razy. I oglądał własnoręcznie dziesiątki lin, bloków, bloczków, przelotek, jaksztagów, sejzingów... Z mojej wachty najsprawniej chodził niejaki kol. Lewar - słabo widzący, za to bez przedramienia...

O niecodziennym rejsie, a jednocześnie zupełnie zwykłym właśnie, opowie Marcin Kantorek. Również, a może przede wszystkim, o tym, jak taki rejs zmienia widzenie przeszkód u całkiem zdrowego człowieka.

Prognozować każdy może

12 maja, g. 1930

Zeszłoroczne spotkanie pn. Routing meteo zostawiło poważny niedosyt, tak więc zgodnie z obietnicą naszym gościem będzie ponownie Maciek Sobolewski. Kontynuacją tematu prognoz i wróżb wszelakich będzie: skąd wziąć gotową prognozę (internet, radio takie, siakie i owakie, navtex, etc.), jak ją odczytać i zinterpretować oraz jak stworzyć własną prognozę w oparciu o dane synoptyczne. Wykład uzupełniony będzie ćwiczeniami praktycznymi.

A może macie jakieś konkretne potrzeby lub pytania? Koniecznie prześlijcie je do nas a Maciek zawczasu przygotuje odpowiedzi.

Awaria s/y Jurand

5 maja, g. 1930

...wał napędowy ułamał się nocą 23/24.07. W jakiś czas po tym, jak na mniejszym komplecie żagli osiągnęliśmy według GPS-u szybkość 12w i nie mając ochoty na bicie następnych rekordów szybkości sprzątnęliśmy grota i bezana pozostawiając średniego foka. Potem nastąpiła kilkugodzinna cisza, wymieniliśmy średniego foka na dużego, żeby jakoś wyjechać spomiędzy platform wiertniczych, a przed świtem jak dmuchnęło. Przez około 2 godz. mieliśmy regularne 10oB. Przy pierwszych podmuchach pękła stalowa linka halsowa dużego foka, postawiliśmy na bliźniaczym sztagu średniego foka, w którym po jakiejś godzinie urwało ucho szotowe, żagiel poszedł w górę i rwał się w strzępy. Przez pokład przelewały się już fale 5-6 metrowej wysokości. Mniej więcej w tym samym czasie doszło do zablokowania steru w położeniu na burtę...

Co było dalej, macie okazję dowiedzieć się z pierwszej ręki - opowiadać będą Jacek Pytkowski (oficer s/y Jurand) oraz Janusz Zbierajewski (kapitan s/y Zawisza Czarny), któremu pomimo sztormu udało się w końcu, nomen omen, zabrać Juranda do bezpiecznego portu.

Przerwa weekendowa

Jest tzw. długi weekend i w związku z onym 28 kwietnia w sposób zorganizowany nie spotykamy się. Co nie znaczy, że nie można do Tawerny wpaść pogadać, coś zjeść czy piwo wypić.

Puchar Polski Jachtów Kabinowych

21 kwietnia 2008, g. 1930

W maju rusza trzynasta już, ale na pewno nie feralna edycja Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. To jedyna taka masowa impreza regatowa dla wszystkich w Polsce, która przetrwała ponad dekadę i ściąga setki jachtów i załóg chętnych do ścigania się od Karpat (Jezioro Solińskie) do Bałtyku (Zat. Gdańska), nie pomijając oczywiście Jeziora Zegrzyńskiego i Mazur.

A skoro i liczni warszawiacy mają swój udział w sukcesach tej imprezy, kończącej się wielkim finałem nad Zalewem w drugi weekend września, warto posłuchać o celach i historii PPJK, obejrzeć kolekcję fotek z poszczególnych imprez, posłuchać anegdot związanych z przyjacielskimi zmaganiami na wodzie, a nawet być może spotkać się z jednym z pomysłodawców, uczestników i organizatorów Pucharu - Jarkiem Bazylko, który obiecał pojawić się na naszym spotkaniu.

Opowiadać o regatach pucharowych i ich kulisach będzie związany z nimi od lat pracą reporterską i fotoreporterską, ale też i uczestnictwem w czterech edycjach (lata 2000 - 2003 w klasach Skippi 650 i T-2) Jurek Klawiński. Serdecznie zaprasza i obiecuje zmieścić się ze swoją prelekcją w jednej godzinie.

Gwóźdź targów WiW 2008 w TzH

14 kwietnia 2008, g. 1930

Pracownik firmy Skipper Yachts, Kuba Kubaszewski opowie nam o silnikach elektrycznych stosowanych na jachtach.

Pierwszy poSIZowy jesienny rejs wypoczynkowy

7 kwietnia, g. 1930

Po serii spotkań mniej lub bardziej merytorycznych wreszcie chwila oddechu, czyli klasyczna relacja porejsowa. Marek Grzywa i Marcin Kantorek opowiedzą o pierwszym poSIZowym jesiennym rejsie wypoczynkowym na s/y Zawisza Czarny, rejsie bardzo udanym tak nautycznie jak i towarzysko. A nawet kulinarnie, jeśli nie liczyć jednego obiadu znikniętego iście regatowym przechyłem :) Oprócz zdjęć zaprezentowany zostanie także mocno tendencyjny film zarejestrowany ukrytą kamerą.

Pomysł na żagle w listopadzie – Wyspy Zawietrzne – Polinezja

31 marca, g. 1930

O pływaniu na mało popularnym (jeszcze) wśród Polaków akwenie jakim są wyspy Polinezji opowie nam Przemysław Domański Jego krótki rejs na jachcie typu Oceanis był relaksową odmianą po zwykłych arktyczno - lodowych rejsach organizowanych z udziałem Bractwa Zawiszaków. Jeżeli chcesz w marcu wyluzować się, zasmakować żaru tropików, posłuchać o tajemnicach Polinezji i dowiedzieć się jakie polinezyjskie ślady są obecne w polskiej kulturze (i polskie w polinezyjskiej) - to zapraszamy na spotkanie.

Alarm wodny

związany z lanym poniedziałkiem ;) 24 marca spotkania nie będzie. Z powodu Świąt Wielkiej Nocy Tawerna TzH nie będzie czynna.

Ostatni rejs s/y Oskard

17 marca 2008, g. 1930

W związku z Targami "Wiatr i Woda" planowaliśmy w poniedziałek 17 marca nie organizować spotkania. Jednak niebywała okazja - wizyta w Warszawie kpt. Pawła Jędrzejki i szansa wysłuchania jego opowieści, nie pozwoliła nam na odpoczynek. Zapowiadany dzień wolny tzw. "przerwę kondycyjną" przenosimy na późniejszy termin, a 17 marca o godz. 1930 zapraszamy na opowieść o ostatnim rejsie jachtu Oskard.

W orzeczeniu Izby Morskiej zawarty jest między innymi taki suchy tekst: "O godz. 08.15 na kanale 16 VHF nadał sygnał MAYDAY podając pozycję i przyczynę wezwania pomocy. Około godziny 09.00 na wezwanie odpowiedział statek SELENDANG SARI, będący w drodze do Gibraltaru, który skomunikował się ze stacją ratunkową Finisterre, skąd otrzymał polecenie prowadzenia akcji ratunkowej. Kapitan statku uzgodnił z kapitanem jachtu warunki i sposób udzielenia pomocy."

Jeżeli chcesz usłyszeć z ust prowadzącego tamten rejs, co działo się na jachcie bezpośrednio przed, jak doszło do tej sytuacji, co było przyczyną i jak przebiegała akcja ratunkowa, to zapraszamy to Tawerny "Tuż za horyzontem".

Żaglomistrz radzi...

10 marca 2008, g. 1930

Każdy z nas używa, ale jest wielu, którzy nie bardzo wiedzą jak o nie prawidłowo zadbać. Czym prać, jak je składać, jak suszyć, jak przechowywać? Co dla żagli jest dobre a co złe? Jak wygląda proces projektowania a jak szycia? Która UV'ka jest lepsza - biała czy niebieska? Tyle pytań, tyle niejasności - żaglomistrz Bogumił Osiński, właściciel żaglowni "4 x 4" spróbuje odpowiedzieć na powyższe pytania i rozwiać zabobony dotyczące tego "magicznego kawałka materiału".

Zobacz relację ze spotkania: Żaglomistrz radzi

Żeby później nie płakać

3 marca 2008, g. 1930

Właścicielka znanej firmy czarterującej jachty we wszystkich zakątkach świata (Otago Yacht Agency), Joanna Rafalska doradzi nam jak uniknąć przykrych niespodzianek. Opowie co jest ważne przy wyborze jachtu czarterowego i podpowie czego unikać. Mająca kontakt z setkami klientów, Joanna zna haczyki - te po stronie firm czarterowych i te wbijane przez klientów. Przydatna to wiedza.

Zobacz relację ze spotkania: Żeby później nie płakać

Poradnik kulinarny

25 lutego 2008, g. 1930

Jakie wspólne cechy charakteryzować powinny zupy i oficerów? Tak zupy jaki i oficerowie mają być dobrzy a w szczególności strawni. Świat według Janusza Zbierajewskiego.

Kto zna Zbieraja, ten wie, że jego ulubioną zabawą jest opowiadanie - Zbieraj robi to po mistrzowsku. Tym razem opowie o oficerach z którymi pływał. Przybliży słuchaczom definicję dobrego i złego oficera, opowie co jest ważne a co może oficer zapomnieć.

Samotnie...

18 lutego 2008, g. 1930

Wśród polskich żeglarzy nie ma jeszcze kobiety, która bez zawijania do portów opłynęłaby świat. Mamy nadzieję, że szykującej się do zrobienia "dużej pętli non-stop" na jachcie Mantra 28, Joannie Pajkowskiej uda się ten wielki żeglarski wyczyn.

Trzymamy kciuki, za rejs i za to, żeby Asi nic "nagle nie wypadło" i żeby mogła opowiedzieć nam o swoim pływaniu - o udziale w okołoziemskim, kobiecym wyścigu na Mantrach 28, o samotnych regatach transatlantyckich, o pływaniu w załodze Royal National Lifeboat Institution, o Hornie i o wielu innych nietuzinkowych przedsięwzięciach żeglarskich. Serdecznie zapraszamy.

Pierwsza pomoc w warunkach jachtowych

11 lutego 2008, g. 1945

Bo wypadek to dziwna rzecz... Nigdy go nie ma dopóki się nie zdarzy - Kłapouchy

Czy umiem sobie poradzić z wypadkiem? Czy wiem jak działać? Czy wiem gdzie dzwonić po pomoc i kiedy? Który numer wybrać? 112 czy 999? Czy wiem jak prowadzić resuscytację i jak użyć opatrunku by działał?

Podczas tego spotkania porozmawiamy o pierwszej pomocy udzielanej w warunkach jachtowych ale nie tylko. Dowiemy się jak wygląda uniwersalny schemat udzielenia pomocy oraz schemat prowadzenia resuscytacji. Opracujemy skład apteczki niezbędnej na jachcie śródlądowym oraz wybierzemy kryteria wyboru kursu pierwszej pomocy dla żeglarzy. Będzie również czas na zadawanie pytań, które uściślą dotychczas zdobytą wiedzę.

Zamysłem nie jest zorganizowanie eksternistycznego szkolenia z pierwszej pomocy w poniedziałkowy wieczór a zachęcenie do uczestnictwa w szkoleniach i stałego przypominania sobie tej elementarnej wiedzy, tak samo ważnej jak umiejętność czytania i pisania.

Spotkanie poprowadzi Jacek Rosłonek, żeglarz i instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji, instruktor firmy Edu-Med, były instruktor Harcerskiej Szkoły Ratownictwa, pracownik firmy Falck Medycyna.

Zobacz relację ze spotkania: Pierwsza pomoc w warunkach jachtowych

Chłodny podmuch CO2

4 lutego 2008, g. 1930

Czy rejs Optymistem z Gdyni na Bornholm jest działaniem z pogranicza szaleństwa? Jeśli jachcik prowadzony jest przez kpt. Marcina Siwka - specjalisty od spraw bezpieczeństwa - to absolutnie NIE!

Marcin opowie o mechanizmach stosowanych w kamizelkach pneumatycznych (CO2) i o różnicach pomiędzy kamizelkami asekuracyjnymi i ratunkowymi. Przeanalizujemy ich działanie teoretyczne w konfrontacji z praktyką. Posłuchamy o kamizelkach dziecięcych, spróbujemy je ocenić pod względem zastosowania i skuteczności. Ponadto będzie można posłuchać o tym, jak przygotować się do rejsu z maluchami - jak przygotować maluchy, jak siebie i jak rejs? Opowie także o mechanizmie topienia się dziecka na płytkiej wodzie. Obserwacje są szokujące ale warto wiedzieć jak to się dzieje, żeby nie dać się zaskoczyć.

Zobacz relację ze spotkania Chłodny podmuch CO2

"Biały szkwał" - oczami ratownika

28 stycznia 2008, g. 1930

Z pewnością wszyscy pamiętają 21 sierpnia 2007 roku. Tego dnia na WJM w czasie niezwykle gwałtownej burzy, potocznie zwanej "białym szkwałem", wywrotce uległo kilkadziesiąt jachtów, kilkanaście z nich zatonęło. Śmierć poniosło dwunastu żeglarzy...

Rafał Adamiec brał udział w działaniach ratowniczych oraz poszukiwawczych. Opowie o przebiegu akcji, problemach, sukcesach i niepowodzeniach. Dużo czasu zostanie poświęcone na omówienie sposobu postępowania w czasie i po takiej nawałnicy pod kątem współpracy ze służbami ratowniczymi. Zaprezentowane będą także zdjęcia bezpośrednio z miejsca poszukiwań.

Jak poprzednio (zob. Ochrona przeciwpożarowa) Rafał uprzedza uczestników spotkania, że nie będzie jedynym gadającym i zaprasza do dyskusji.

Zobacz relację ze spotkania: "Biały szkwał" - oczami ratownika

Jestem widoczny?

21 stycznia 2008, g. 1930

Czy okoliczne statki widzą mnie na swoich radarach? Jeżeli mnie nie widzą, to czy jest jakaś metoda żeby mnie zobaczyły? Zapłaciłem krocie za "wypasiony" reflektor radarowy - czy mogę spać bezpiecznie? Czy reflektor rurkowy jest coś warty i w którą część ciała można sobie go włożyć? Andrzej Szklarski wykładowca z Gdyńskiej WSMki, "doktor od radarów" i świetny żeglarz spróbuje odpowiedzień na te i inne związane z techniką radarową pytania

Ci co z Andrzejem mieli kontakt na burcie lub wykładach wiedzą, że prelekcje prowadzone są tak, że słuchać można ich z "otwartą buzią" godzinami.

Zobacz relację ze spotkania: Jestem widoczny?

Dlaczego pływam?

14 stycznia 2008, g. 1930

Już po raz drugi naszym gościem będzie Ruda Krautschneider - spisovatel, cestovatel, dobrodruh, jachtař, stavitel lodí, budovatel dětských domovů...

Tego wspaniałego żeglarza często pytają o to gdzie, na czym, z kim, na jak długo pływa? A tylko raz ktoś się zapytał dlaczego pływa? Ruda zastanawiał się, zastanawiał i... po kilku latach znalazł odpowiedź na to pytanie. Właśnie na spotkaniu powie nam dlaczego pływa.

Zobacz relację ze spotkania: Dlaczego Ruda Krautschneider żegluje?

Sylwester pod żaglami. I już.

7 stycznia 2008, g. 1930

Tematem spotkania będą różne rejsy sylwestrowe - od jachtowych po wzburzonym Bałtyku do różnych Kopenhag - do żaglowcowych po równie wzburzonym Śródziemnym do Monte Carlo. Opowiadać będą Piotr Wiśniewski i Marek Grzywa pod warunkiem... że zdążą wrócić z sylwestrowych rejsów :)

Przerwa świąteczno-noworoczna

Z powodów oczywistych - 24 i 31 grudnia nie spotykamy się. Wesołych Świąt i udanego Sylwestra!

Samosterowna Wigilia

17 grudnia 2007, g. 1930

Spotkanie bez ekranu, rzutnika i gadania przez mikrofon. Ot tak, żeby porozmawiać ze znajomymi, śledzika zjeść i piwo wypić.

BTW - przypominamy, ze Tawerna wprowadziła pilotowo program "6p+p" - poniedziałki po południu piwo po pięć + pozdrawiamy :)

Before the Wind

10 grudnia 2007, g. 1930

Paweł Pawlicki opowie o Regatach o Puchar Ameryki w roku 1901, o drewnianych konstrukcjach jachtów oraz o ludziach biorących w nich udział.

Memoriał Krzysztofa Zabłockiego

3 grudnia 2007, g. 1930

Tak mało brakowało, aby Krzysztof Zabłocki triumfalnie zakończył swój piękny rejs dookoła świata. Bandycki napad, zakończony morderstwem, przekreślił sukces, radość, szczęście rodzinne, nagrody i należne mu miejsce w historii polskiego jachtingu. Gdyby Krzysztof dopłynął do celu, jego sylwetka była by powszechnie znana, fotografie skippera "Sadyby" pojawiły by się na łamach czasopism i w TV.

O żeglarzu, jego rejsie i problemie piractwa opowie Marcin Kantorek. W programie pokaz nakręconych przez Krzysztofa filmów odnalezionych we wraku "Sadyby".

Svalbald. Jak to widać z drugiej strony?

26 listopada 2007, g. 1930

Coraz więcej jachtów pływa w arktyczne rejony. Wiele załóg odwiedza znajdujące się tam stacje badawczo-naukowe. Czarek Dobrowolski przybliży nam atmosferę jaka panuje na stacji badawczej Instytutu Geofizyki PAN na Hornsund na Spitsbergenie. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak pracownicy stacji postrzegają przypływających jachtami turystów, to zapraszamy.

Chcesz w RYA?

19 listopada 2007, g. 1930

Mariusz Główka opowie o wszystkim tym, co jest konieczne do tego, żeby przystąpić i zdać egzamin certyfikacyjny RYA Yachtmaster Offshore. Zakres materiału, wymagania egzaminatora, przebieg egzaminu.


Było

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin