Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

O tym mogliśmy posłuchać w sezonie 2008/2009


Okolice Amsterdamu

4 maja, g. 1930

Czas jakiś temu podczas poniedziałkowego spotkania wysłuchaliśmy opowiadania Maćka Chylaka o pływaniu barką w Holandii. Jednakże w Holandii oprócz rozwiniętej przyjemnościowej żeglugi z wykorzystaniem motorków istnieje potężna flota najróżniejszych pływadeł żaglowych. Pływają one zarówno po kanałach, jak i po jeziorach w system kanałów włączonych, a także po akwenach większych, jak Waddensee - odgrodzony pasem wysp fryzyjskich obszar morski którego cechą charakterystyczną są występujące podczas odpływu osuchy, czy Ijselmer i Markermer, które stanowią odgrodzone groblami obszary wód wewnętrznych. O pływaniu po tych akwenach na tradycyjnym jachcie holenderskim z bocznymi mieczami, oraz na nowoczesnej "Bawarce" opowie Andrzej Kapłan.

Serdecznie zapraszamy!

[ 25-04-2009, dodał: Maar ]
Dookoła Europy

20 kwietnia, g. 1930

Wojtek Zientara

Po świątecznej przerwie wracamy do cyklu poniedziałkowych spotkań.

Różne jachty się prowadzi. Czasem jest to żaglowiec na oceanie, czasem Sasanka na Mazurach, czasem wszystko działa, czasem nic. Różne są rejsy, bo różne są morza, jachty, załogi i armatorzy. Tym razem kpt. Wojtek Zientara opowie o próbie przepłynięcia wokół Europy pod żaglami, czyli o kupowaniu jachtu, organizowaniu rejsu, remontach na odległość, szeroko pojętej logistyce, a także o problemach zwykłego żeglarza na krańcach Europy.
Znając "gawędziarską naturę" Wojtka oraz jego zamiłowanie do szczegółów można przypuszczać, że ta opowieść, będzie bardzo przydatna dla potencjalnych armatorów, którzy chcieliby sprowadzić jachty z odległych akwenów do Polski.

Serdecznie zapraszamy!

[ 17-04-2009, dodał: Maar ]
Żeglarstwo na olimpiadzie i nie tylko!

30 marca, g. 1930

Dominik Życki

Podziwiamy ich na co dzień, nie zawsze uświadamiając sobie, ile pracy, wiedzy i wyrzeczeń kryje się za ich sukcesem. Żeglarze regatowi klas olimpijskich (ale nie tylko!) to ikony jachtingu. Twarz polskiego żeglarstwa to od lat Mateusz Kusznierewicz, któremu od momentu przejścia do mistrzowskiej klasy Star towarzyszy inny znany polski żeglarz - Dominik Życki. Właśnie na spotkanie z Dominikiem zapraszamy w poniedziałek 30 marca br. do tawerny "Tuż za Horyzontem".
Dominik jest żeglarzem sportowym, reprezentantem klubu Spójnia Warszawa. Początkowo ścigał się z sukcesami w klasie Finn, następnie był członkiem "MK Cafe Sailing Team" i zespołu "Polska 1". Od 2005 roku jest załogantem Mateusza Kusznierewicza w klasie Star - w roku ubiegłym zdobyli tytuł mistrzów świata i zajęli czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (Qingdao).

Liczymy na to, że nasz Gość, uchyli nam kulisów mistrzowskich zmagań - jest wraz z Mateuszem aktualnym mistrzem świata! - opowie o swoich rywalach i wprowadzi nas za kulisy olimpijskich zmagań, zwłaszcza w kontekście faktu, że ich załoga oficjalnie ogłosiła, iż obrała kurs na Londyn 2012!

Serdecznie zapraszamy!

Filmowa relacja ze spotkania z Dominikiem.

class="data">[ 23-03-2009, dodał: Maar ]
Litwa - bliska i ciekawa

23 marca, g. 1930

O tym, że za Kłajpedą "jest coś jeszcze", wie mało kto. Z tych, co wiedzą, większość twierdzi, że "płytko i niedasie". W ten sposób omijamy jeden z najciekawszych akwenów, i to leżący pod samym nosem. O tym, jak tam trafić, jak tam żeglować, czy i co warto zobaczyć, a także dlaczego załoga w rejsie nie musi składać się z I, II, III i kolejnego oficera i dlaczego małe jest piękne opowie Jacek Kijewski, który w sezonie 2008 miał okazję zwiedzić litewską część Zalewu Kurońskiego.

Poemat dygresyjny z wątkami morskimi, a nawet żeglarskimi!
Serdecznie zapraszamy.

Filmowa relacja ze spotkania z Jackiem.

[ 17-03-2009, dodał: Maar ]
Łupinką dookoła świata

16 marca, g. 1930

Po 198 dniach rejsu kpt. Joanna Pajkowska w dniu 8 stycznia 2009 roku zamknęła krąg - ukończyła samotny rejs dookoła świata na niewielkim jachcie, na Mantrze 28 o imieniu Asia.
O przygotowaniach do rejsu, o rejsie, o problemach i radościach, o wszystkim związanym z tym wielkim żeglarskim wydarzeniem będziemy mogli posłuchać w tawernie "Tuż za horyzontem" w pierwszy poniedziałek po targach "Wiatr i woda".

Pod tym linkiem można obejżeć filmową relację ze spotkania z Asią.

[ 18-02-2009, dodał: Maar ]
Karaiby całkiem na świeżo – rejs luty 2009

9 marca, g. 1930

Opowieść o zwykłym, dwutygodniowym rejsie po wyspach nawietrznych. Będzie o zimowym żeglowaniu dwoma katamaranami Bahia 46, napędzanymi ciepłym, atlantyckim pasatem. Będzie też o kąpielach, o rafach i o leniuchowaniu na gorącym piasku. No i o tym jak smakują lokalne produkty made by rhum factory na St. Lucii. Ot, takie luzackie pływanie w pięknych okolicznościach przyrody...
O wszystkim tym opowie nam kpt. Mariusz Głowka. Serdecznie zapraszamy

[ 02-03-2009, dodał: Maar ]Amsterdam z innej perspektywy

2 marca, g. 1930

Zapraszamy na spotkanie z kpt. Maćkiem Chylakiem, który pewnego razu z jachtu przesiadł się na turystyczną barkę i spenetrował bliższe i dalsze okolice Amsterdamu.
Ciekawą wiedzą jest to, jak człowiek prowadzający duże jachty postrzega pływanie barką po holenderskich kanałach. Maciek podzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami, udzieli rad dotyczących kwestii czarteru barki oraz proponowanych tras.

[ 18-02-2009, dodał: Maar ]RYA Training Centre w Polsce

23 lutego, g. 1930

Royal Yachting Association jest organizacją pozarządową skupiającą ludzi zainteresowanych sportami wodnymi, powstało w 1953 roku, aczkolwiek pierwsze próby zrzeszenia właścicieli małych jachtów datuje się na rok 1888. Początkowo jako organizacja skupiająca syndykaty regatowe, szybko przekształciła się w ciało reprezentujące praktycznie wszystkie dziedziny sportów wodnych z powodzeniem reprezentując interesy wodniaków. System szkoleń został szybko zaadaptowany przez wiele innych środowisk – m. in. wojsko. W czerwcu 2004 RYA zrzeszało ponad 100 000 osób. Ponad 14 000 osób rocznie bierze udział w kursach i zdobywa potwierdzenie swoich umiejętności na każdym poziomie – od początkujących do mistrzów olimpijskich.
Sukcesy szkoleniowe spowodowały, że szkoły na całym świecie starają się o miano Centrów Szkoleniowych RYA. Centra te są monitorowane na bieżąco przez władze RYA. Wszystkim zależy na jak najwyższym poziomie szkoleń. O sukcesach metod szkoleniowych świadczy choćby fakt, iż pomimo braku formalnego obowiązku posiadania uprawnień żeglarskich w Wielkiej Brytanii, rokrocznie tysiące osób zdobywają certyfikaty RYA stanowiące potwierdzenie kwalifikacji.
Zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Suchomskim, Yachtmaster Instructor'em i załozyciel RYA Training Centre w Polsce.
Darek opowie o procesie szkolenia oraz poradzi jak praktycznie zabrać się za zdobywanie wiedzy i certyfikatów RYA.

Serdecznie zapraszamy.

Pod tym linkiem ci, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu, mogą obejrzeć relację filmową.

Zainteresowanych udziałem w szkoleniu i egzaminie na stopnie RYA, zapraszam do zapoznania się z artykułem o najbliższym egzaminie Yachtamaster Offshore.

[ 01-06-2009, dodał: Maar ]Fuegia, czyli wiosłówką na koniec świata

16 lutego, g. 1930

W roku 1833, młody wówczas Karol Darwin był członkiem ekspedycji na dowodzonym przez równie młodego kapitana Roberta Fitz Roya, brytyjskim statku HMS "Beagle". Jednym z wielu zadań ekspedycji było skartografowanie Ziemi Ognistej, regionu w południowej części kontynentu amerykańskiego, tworzącego gęstą mozaikę wysp pooddzielanych kanałami wodnymi, ze słynnym Przylądkiem Nieprzejednanym na samym południu. Ze względu na niewielkie głębokości, silne prądy i takież same wiatry wiejące w tamtym rejonie praca ta była niewykonalna z pokładu żaglowca. Można ją było wykonać wykorzystując łodzie wielorybnicze, które były na wyposażeniu "Beagle".
Te lekkie, szybkie i bardzo dzielne łodzie, skonstruowane do polowań na wieloryby, tak dobrze sprawdziły się w bardzo trudnych warunkach, że potem już tradycyjnie stosowano je jako łodzie ratunkowe na dużych statkach niemal do początku XX wieku.
Prawie 180 lat po podróży wielkiego uczonego, kpt. Janusz Kowal - doskonały żeglarz i wspaniały szkutnik zbudował replikę łodzi wielorybniczej z tamtego okresu i w grudniu zeszłego roku, wziął udział w międzynarodowej, polsko - niemieckiej wyprawie "Śladami Darwina". Janusz opowie nam o budowie łodzi, genezie nazwy "Fuegia", przygotowaniach do wyprawy oraz oczywiści o rejsie na tym odkrytopokładowym zabytku po najtrudniejszych nawigacyjnie wodach świata.
Serdecznie wszystkich zapraszamy.

[ 02-02-2009, dodał: Maar ]


Drugi brzeg - Blekinge jest najbliżej

9 lutego, g. 1930

Wybrzeże szwedzkiej prowincji Blekinge dzieli od Władysławowa tylko 115 mil morskich. Największe miasto i port regionu - Karlskrona, to typowy cel krótkich, tygodniowych rejsów, rozpoczynających się w Zatoce Gdańskiej. Dysponując większą ilością czasu, najczęściej gnamy jednak w kierunku Sztokholmu, Alandów, czy Kopenhagi, nie decydując się na dłuższą włóczęgę po najbliższej nam geograficznie części drugiego brzegu.
Tymczasem Szkiery Blekinge zasługują na to, by spędzić w nich długie tygodnie, a może i miesiące.
Marcin Palacz opowie nam o tym ciekawym akwenie, w obszarze którego znajduje się 800 skalistych wysp "dłuższych" niż 50 metrów, 30 portów i setki zacisznych zatok z miejscami nadającymi się do postoju "na dziko". Marcin opowie o wrażeniach zebranych w trakcie rejsów 8 metrowym jachtem typu Albin Vega o wdzięcznej nazwie "Lotta", przedstawi też sporą garść praktycznych informacji (mapy, przewodniki, prognozy, obyczaje).
Jeżeli zastanawiasz się gdzie płynąć w najbliższe wakacje to przyjdź koniecznie - Marcin rozwieje Twoje wątpliwości. Serdecznie zapraszamy.

[ 02-02-2009, dodał: Maar ]


ANTICA - Spełnione marzenia

2 lutego, g. 1930

Właściciel wspaniałego drewnianego oldtimera, jachtu s/y Antica, kpt. Jerzy Wąsowicz zaszczyci nas swoją wizytą.
Jerzy opowie o trudnej drodze jaką musiał przebyć, aby z wraku kutra rybackiego wyczarować piękny jacht na którym mógł zrealizować swoje chłopięce marzenie - opłynąć kulę ziemską. W czasie spotkania będziemy mogli między innymi posłuchać relacji z tej okołoziemskiej podróży zrealizowanej na Antice w latach 1991-1997.
Serdecznie zapraszamy.

[ 02-01-2009, dodał: Maar ]


Kanadyjska "Szkoła Pod Żaglami"

15 grudnia, g. 1930

Zapraszamy na wystąpienie kpt. Adam Busza, który od jakiegoś czasu większą część roku spędza jako kapitan kanadyjskiego żaglowca STS Concordia.
Upalny Dakar, niebezpieczne wody ryczących czterdziestek i karnawał w Rio. O tym i o wielu innych ciekawostkach usłyszycie w poniedziałek 15 grudnia.
A 17 grudnia kpt. Adam Busz wylatuje na kolejny pólroczny rejs Concordią co nadaje spotkaniu chyba jeszcze większego smaku.

[ 09-12-2008, dodał: Maar ]

Pod tym linkiem ci, którzy nie byli na spotkaniu mogą obejrzeć obszerne fragmenty w postaci 3 filmów.

[ 05-02-2009, dodał: AIKI ]


Need for speed

8 grudnia, g. 1930

Kapitan Roman Paszke opowie o swoich zmaganiach z szybkością. Jeśli chcesz posłuchać o łączeniu żeglarstwa z kosmicznymi technologiami, o Biotonie, o przemierzaniu oceanów z zawrotną szybkością oraz o najnowszych planach kpt. Paszke to bądź w tawernie "Tuż za horyzontem" o godz. 19:30

Pod tym linkiem ci, którzy nie byli na spotkaniu mogą obejrzeć obszerne fragmenty w postaci 2 filmów.

[ 01-12-2008, dodał: Maar ]


Spełnić marzenia

1 grudnia, g. 1930

O projekcie "Zobaczyć Morze" słyszeli chyba wszyscy polscy żeglarze. O planach na następny rok - niewielu. Dariusz Nerkowski wraz z pomysłodawcą rejsów pełnomorskich niewidomych żeglarzy na Zawiszy Czarnym Romkiem Roczeniem przedstawią tegoroczną, trzecią już edycję tego projektu.
Usłyszymy podsumowanie tego, co się wydarzyło w ciągu ostatnich trzech lat oraz poznamy plany na najbliższy rok. Będziemy mieli także okazję obejrzeć filmową relacje z tegorocznych etapów "Zobaczyć Morze" nakręconą przez TV Polonia.
Przewidywane rozpoczęcie ok. 19:30.

[ 28-11-2008, dodał: Maar ]


Wśród lodów północy

24 listopada, g. 1930

W sierpniu 2007 roku na jachcie Nautilus (typ Draco) Wojtek Pasieczny odbył się rejs z Islandii na Grenlandię. Celem było wschodnie wybrzeże Grenlandii, w większości stanowiące park narodowy, gdzie na obszarze 3-krotnie większym od III RP mieszka niespełna 30 osób. Pierwszym celem na Grenlandii była osada Ittoqqortoormiit w fiordzie Kangertittivaq (duń. Scoresby Sound). Kolejnym etapem miało być dotarcie do Daneborga - duńskiej placówki wojskowej, siedziby Patrolu Syriusz. Czy udało im się to osiągnąć, dowiesz się w najbliższy poniedziałek. Zdjęcia i relację z rejsu przedstawi Wojtek wraz z innym uczestnikiem tego rejsu - synem Arturem.
Przewidywane rozpoczęcie ok. 19:30.

[ 19-11-2008, dodał: Maar ]


Śladami Magellana pod SIZ banderką

17 listopada, g. 1930

Nasz "samosterowy" kolega Marek Grzywa, wrócił kilka dni temu z Patagonii. Jeszcze gorące wspomnienia gwarantują, że jego opowieść o udziale w projekcie "Od Kopca Kościuszki do Góry Kościuszki" i rejsie z Buenos Aires poprzez Cieśninę Magellana, kanały Ziemi Ognistej i wokół Przylądka Horn do Ushuaia zapewne będzie równie gorąca.

Marek jest pomysłodawcą i autorem ekspedycji "Śladami Magellana". Celem ekspedycji było odwiedzenie miejsc opisanych przez uczestników sławetnego rejsu - kronikarza Antonia Pigafettę i nawigatora Antonia Albę. 1 listopada, w 488 rocznicę odkrycia Cieśniny, uczestnicy rejsu na przerobionym na slup Riglu, jachcie Nashachata minęli przylądek Dziewic. Próbowali zrozumieć, co czuł Admirał gdy nie mógł odnaleźć swojego paso, gdy jeden z jego statków uległ rozbiciu a inny zdezerterował i uciekł do Hiszpani. Czy teraz mając mapy, nawigację satelitarną i doskonałe prognozy pogody zrozumienie kontrowersyjnych decyzji Magellana jest jeszcze możliwe? Marek spróbuje odpowiedzieć na to pytanie, a oprócz tego opowiedzieć o żeglowaniu w rejonie Ameryki Południowej. Jeżeli wybierasz się w rejs po wodach Argentyny lub Chile przyjdź koniecznie - nikt lepiej niż I oficer nie opowie Ci jak załatwiać sprawy związane z rozbudowaną do granic absurdu południowoamerykańską biurokracją. Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie pływać po południowym Atlantyku i Pacyfiku, to wpadnij posłuchać co tracisz.

[ 13-11-2008, dodał: AIKI ]


Żeglowanie w trudnych warunkach

3 listopada, g. 1930

Żeglowanie w warunkach bardzo silnego wiatru i dużej fali nie jest niczym niezwykłym dla kpt. Krzysztofa Baranowskiego. Ten znakomity żeglarz, gość wszystkich oceanów, opowie nam o metodach i sposobach przetrwania w czasie sztormu. Przewidziana jest również prezentacja filmu "Sztorm" autorstwa Prelegenta. Przewidywane rozpoczęcie ok. 19:00.

[ 22-10-2008, dodał: AIKI ]

Pod tym linkiem ci, którzy nie byli na spotkaniu mogą obejrzeć obszerne fragmenty w postaci 3 filmów.Było

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin