Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Archiwum spotkań 2009/2010 - Jak wrócimy opowiemy wam... - Samoster i Tawerna "Tuż za Horyzontem" zapraszają na żeglarskie poniedziałki

Doskonała atmosfera tawerny "Tuż za horyzontem" spowodowała, że najbliższy sezon spiczowy odbędzie się w jej gościnnych progach. Na relacje z rejsów, pokazy slajdów i wszelkie morskie opowieści zapraszać będziemy zgodnie z "czwartkową tradycją" w poniedziałki.

Są to imprezy otwarte - każdego będzie nam miło powitać. Specjalnie dla nas - za namową Zbieraja - w poniedziałki piwo w Tawernie tylko po 5 złotych.

U nas wysłuchasz relacji z rejsów po nieznanych akwenach, usłyszysz o nowych doświadczeniach naszych kolegów, zdobytych w minionym sezonie. I zwyczajnie pogadasz o żeglowaniu.
Na poludniu - Cabo Verde

29 marca, g. 19:30

Antica

Mariusz Główka własnie wrócił z dwutygodniowego rejsu po Wyspach Zielonego Przylądka. To wspaniały, dopiero odkrywany akwen do prawdziwego żeglowania. Tam mozna poczuć się jak Kolumb i znaleźć swój Nowy Świat. Warto posłuchać, bo teraz łatwiej tam pożeglować. Jest juz pierwsza firma czarterowa w Mindelo na Sao Vicente.

[ 23-03-2010, dodał: AIKI ]
Nie tylko samotnik

22 marca, g. 19:30

Barnim, Spaniel, Pogoria to tylko niektóre z jachtów na których Kapitan Rakowicz pływaŁ. Od udziału w regatach AZAB w 1975 roku po dzień dzisiejszy kapitan Rakowicz jest na stałe obecny w różnych przedsięwzięciach żeglarskich, jak choćby "Szkoła pod żaglami".
Zapraszamy wszystkich na spotkanie - prelegent z pewnością ma o czym opowiadać i tylko od Was - czyli słuchaczy i od Waszych pytań będzie zależeć przebieg spotkania.

[ 20-03-2010, dodał: AIKI ]
Na północy

15 marca, g. 1930

W potargowy i poSIZ-owy poniedzialek zapraszamy na pokaz zdjęć ze Svalbardu. Ich autor, Piotr "Zwierzak" Wiśniewski będąc miłośnikiem chłodnych raczej okolic spędził na tamtejszych wodach cały ostatni sezon wraz z jachtem "Eltanin".
Tym razem prelekcja sensu stricte nie jest przewidziana, choć autor obiecał, że na pytania związane z prezentowanymi zdjęciami odpowie.

[ 15-03-2010, dodał: AIKI ]
Najmłodsza dookoła

8 marca, g. 1930

Miniony rok zaznaczył się w polskim żeglarstwie zakończonymi rejsami dookoła świata zarówno w męskim jak i – a może nawet przede wszystkim - w damskim wykonaniu.
Obecny sezon samosterowych spotkań w TzH to obfitość spotkań z uczestnikami tych rejsów.

W kolejny poniedziałek zapraszamy na spotkanie z najmłodszą pogromczynią oceanicznych szlaków Martą Sziłajtis Obiegło.

[ 05-03-2010, dodał: AIKI ]

Relacja ze spotkania - Samotnie dookoła Świata, czyli plejady gwiazd ciąg dalszy.

Tytułem wstępu:
Poniższa relacja nie jest relacją stowarzyszenia Samoster, do którego autorka nie należy. Jest to relacja osoby obecnej na prelekcji, opis jej odbioru imprezy, czysto subiektywny tekst osoby, która ma pojęcie zarówno o żeglarstwie, jak i o... pisaniu.

Obecny sezon samosterowych spotkań w TzH to obfitość spotkań z uczestnikami zakończonych w ubiegłym roku rejsów. W warszawskiej tawernie gościliśmy już kpt. Asię Pajkowską, Nataszę Caban, a 8 marca – równo miesiąc po Nataszy – kpt. Martę Sziłajtis-Obiegło. Tak więc nastąpił plejady samotnych „gwiazd” ciąg dalszy. Tyle, że tym razem w TzH nie pojawiła się żadna „gwiazda”. Nie było tłumów jak na wystąpieniu Nataszy, a samochodem można było dość swobodnie zaparkować w bezpośredniej okolicy tawerny. Marta zaprezentowała się jako normalna dziewczyna, która po prostu opłynęła świat, bo miała na to ochotę, a dzięki Andrzejowi Armińskiemu dostała taką szansę i z niej skorzystała. Jej rejs trwał niewiele ponad rok i prowadził z Wenezueli poprzez Panamę, Galapagos, północne rejony Australii, Afrykę Południową, Brazylię, i zakończył się tam gdzie zaczynała, czyli w Wenezueli. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, nie szykowała się do rejsu 8 lat, i nie twierdziła, że nie trzeba posiadać odpowiedniej wiedzy, by opłynąć świat. Bez medialnego rozgłosu, wielu sponsorów, została najmłodszą Polką, która samotnie opłynęła Ziemię.

Wystąpienie Marty było podzielone na trzy części: w pierwszej Marta zaprezentowała nam film opowiadający o jej wyprawie, profesjonalne dzieło stworzone po zakończeniu jej rejsu, ale dość dobrze oddające klimat rocznego, samotnego życia na morzach i oceanach na małej łódeczce typu Mantra. Drugą część wystąpienia stanowiły poukładane, pokazywane w kolejności chronologicznej zdjęcia z rejsu, z odpowiednim i ciekawym komentarzem prelegentki. Zdjęcia były prezentowane tak szybko, że nie można było się nudzić, ale jednocześnie dało się coś zobaczyć. Po przerwie na papierosa nastąpiła ostatnia część spotkania czyli sesja pytań i odpowiedzi, która była prowadzona w stylu wolnej dyskusji, na siedząco.

Marta, podobnie jak jej poprzedniczki, podczas rejsu również łowiła ryby. Na moje pytanie, czy umiała zabić złowioną rybę, odparła:
Marta: Tak, umiałam.
Alina: A jak?
M: Skutecznie :-)
A: A konkretnie w jaki sposób, korbą, butem, rumem?
M: Nożem :-)

Na to siedzący obok Marty Zbieraj odsunął się udając przerażenie. Z Marty wyszła profesjonalistka. Pokazała nam spokój, opanowanie, uporządkowanie (doskonale przygotowana prelekcja, poukładane zdjęcia) i brak jakichkolwiek medialnych, autopromocyjnych zachowań. I tak jak jej osobiście nie lubię :-) tak muszę przyznać: brawo Marta!

"To jest normalna baba, a nie jakaś tam blondynka" – odpowiedział kpt. Janusz Zbierajewski na moje pytanie co sądzi o Marcie. Zresztą chyba sam fakt, że Zbieraj siedział podczas prelekcji tuż koło niej, może świadczyć sam za siebie. Z drugiej strony siedziała kpt. Asia Pajkowska, która opływała Świat w tym samym czasie co Marta, tylko trochę inną trasą i bez zawijania do portów, i zwiedzania opływanego Świata. Też blondynka zresztą.

Cóż, wychodzi na to, że w żeglarskim świecie to blondynki powinny stanowić wzór kompetencji i inteligencji, a dowcipy o blondynkach powinno się przerobić na dowcipy... o brunetkach.

Alina „Malina” Raduła

[ 23-03-2010, dodał: AIKI ]
Antica - spełnione marzenia (c.d.)

1 marca, g. 1930

Antica

Właściciela ślicznego oldtimera s/y Antica, kpt. Jurka Wąsowicza gościliśmy ponad rok temu. Wówczas mogliśmy posłuchać o spełnianiu marzeń w trakcie okołoziemskiej podróży zrealizowanej na Antice w latach 1991-1997.

1 marca zapraszamy na ciąg dalszy opowieści Jerzego o kolejnych rejsach na tym pięknym, zbudowanym na bazie rybackiego kutra jachcie.

Bądź koniecznie :-)

[ 26-02-2010, dodał: Maar ]
Dookoła świata "pod włos"

22 lutego, g. 1930

Luka

Polski żeglarz z Iławy Tomek Lewandowski jest pierwszym Polakiem i szóstym żeglarzem na świecie, który płynąc samotnie dookoła świata bez zawijania do portów "pod włos", czyli ze wschodu na zachód, dokonał tej sztuki.
Jego wielcy poprzednicy to sir Chay Blyth (1971), Mike Golding (1994), Philippe Monnet (1989), Jean Luc Van Den Heede (2004) oraz Dee Caffari (2006) – jedyna kobieta w tym gronie. Wraz z psem Wackiem Tomek wyruszył na Pacyfik 6 marca 2007 r. z Ensenady w Meksyku 17-metrowym keczem "Luka", zakupionym i wyremontowanym specjalnie na ten rejs.

Za swój wyczyn Tomek otrzymał prestiżowe nagrody – tytuł Żeglarza Roku 2008, Srebrny Sekstant i I Nagrodę Honorową Telewizji Polskiej S.A. Rejs Roku 2008, Opublikował niezmiernie ciekawe relacje z wyprawy na swojej stronie internetowej i w periodykach żeglarskich, udzielił wielu wywiadów. Szansa spotkania tak doskonałego żeglarza ściągnie zapewne liczne grono chętnych do wysłuchania jego opowieści o niezwykłym wokółziemskim rejsie "pod prąd".

Serdecznie zapraszamy!

[ 17-02-2010, dodał: Maar ]
Natasza Caban w TzH

08 lutego, g. 1900

Natasza

Tym razem udało się zaprosić na spotkanie jedną z gwiazd polskiego żeglarstwa. Spotka się z nami (Wami) Natasza Caban - zdobywczyni tytułu Jachtsmen roku 2009 za rejs dookoła świata z elementami charytatywnymi.
Z uwagi na czasowe uwarunkowania Prelegentki, która na 21:00 musi dotrzeć do pociągu spotkanie rozpoczniemy nieco wcześniej - około 19:00

[ 03-02-2010, dodał: AIKI ]
Skandynawia zimą, czyli opowieści niedoszłego emigranta

01 lutego, g. 1930

Skandynawia

Na kolejnym spotkaniu Włodek Ring opowie o wycieczce zimowej do Szwecji, Danii i Norwegii, szwedzkiej szkole oraz warunkach życia i pracy emigranta w Norwegii. Jakby ktoś chciał zamieszkać i pracować w Norwegii to prelegent przywiózł z wycieczki fajne materiały na ten temat (po polsku), a także sporo ciekawych spostrzeżeń własnych.
Nie zabraknie oczywiście elementów wodniackich - Włodek nie bacząc na zimowa porę nie omieszkał odwiedzić portów spotykanych w miejscowościach na trasie wędrówki.

Serdecznie zapraszamy!

[ 30-01-2010, dodał: AIKI ]
25 stycznia 2010 tawerna będzie nieczynna

W związku z tym nie odbędzie się żadna pogadanka ani nawet "spotkanie bezpogadankowe"
Przepraszamy

[ 20-01-2010, dodał: Maar ]
Na Darze Młodzieży

18 stycznia, g. 1930

Dar Młodzieży

Nie każdemu dane jest popłynąć na największym polskim żaglowcu - Darze Młodzieży. Żeglują na nim głównie kadeci szkół morskich. Ale jednak od pewnego czasu (w tym roku po raz trzeci) wczesną wiosną organizowany jest rejs dla "zwykłych" żeglarzy.
O tym jak się żegluje na największym polskim statku żaglowym, o wrażeniach towarzyszącym chodzeniu po długich rejach i sterowaniu tak wielkim żaglowcem opowiedzą uczestnicy rejsów Alina Raduła i Andrzej Kapłan.

Serdecznie zapraszamy!

[ 07-01-2010, dodał: Maar ]
Jachtem do Wenecji

11 stycznia, g. 1930

Wenecja

Obudzić się rankiem na jachcie, wyjść do kokpitu i podziwiać panoramę Wenecji z placem św. Marka? Tak, to jest możliwe.
Jak to zrobić opowie Mariusz Główka. Będzie to relacja ze zwykłego czarterowego rejsu który rozpoczął się w Słowenii. Po drodze była Wenecja i Chioggia, później przeskok przez Adriatyk do chorwackiego Rovinj i z powrotem do Słowenii.

Serdecznie zapraszamy!

[ 27-12-2009, dodał: Maar ]
ISSA - filozofia dobrowolności

14 grudnia, g. 1930

ISSA

Naszym gościem będzie Tomasza Lipski, Yachtmaster Instructor RYA i właściciel szkoły autoryzowanej przez RYA, członek Rady Administracyjnej Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Żeglarskich ISSA oraz członek Komitetu Wykonawczego ISSA.
Chyba nikt lepiej niż Tomek - będący członkiem założycielem ISSA Poland - nie potrafi opowiedzieć o filozofii szkoleń ISSA. W czasie spotkania będziemy mogli dowiedzieć się o zmianach które obecnie mają miejsce i strategii działań w przyszłości.

Tomasz opowie o współpracy z RYA, o pierwszych w Polsce egzaminach na certyfikat RYA Yachtmaster oraz o pomocy RYA w rozwój ISSA Poland.

Serdecznie zapraszamy!

[ 8-12-2009, dodał: Maar ]
Bezpieczna ślizgawka

7 grudnia, g. 1930

Bezpiecznie na lodzie

Serdecznie zapraszamy Wszystkich na prelekcję Grzegorza Ceneckiego, na temat "sezonowych zabaw na wodzie". Grzesiek opowie między innymi o Tripskate - sporcie pochodzącym ze Szwecji. Zabawa polega na pokonywaniu dużych zamarzniętych akwenów wodnych na specjalnych łyżwach. Tripskate jest w pełni bezpieczny pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad i właśnie o tych zasadach Grzegorz nam dużo opowie - czyli bezpieczeństwo na lodzie, wpływie niskiej temperatury na organizm człowieka, jak sobie radzić gdy już dojdzie do sytuacji krytycznej czyli załamania lodu.

W trakcie prezentacji Grzegorz zaprezentuję także sprzęt do uprawiania tej formy rekreacji.

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

[ 4-12-2009, dodał: Maar ]
Mazury z pokładu Szamana ver. 2.0

30 listopada, g. 1930

Szaman

Mariusz Główka, autor cyklu artykułów "Mazury z pokładu Szamana", publikowanych w Żaglach w 2007 i 2008 roku, znów opowie o Mazurach.

Mazury wszyscy znają, wielu z nas może godzinami o nich opowiadać. Ale w samosterowy poniedziałek usłyszymy o kilku nowych mazurskich portach i o niektórych miejscach rzadziej odwiedzanych przez żeglarzy. Mariusz przedstawi informacje i jeszcze ciepłe dane statystyczne na temat bezpieczeństwa na mazurskich jeziorach w sezonie 2009 uzyskane od mazurskich policjantów.

Na koniec mały konkurs, pokażemy Mazury z powietrza i ciekawe kto będzie w stanie rozpoznać miejsca, które wprawdzie wszyscy doskonale znamy, ale tylko z wody.
Ten wieczór będzie okazją do wspólnego opowiadania o Mazurach.

Serdecznie zapraszamy nie tylko mazurantów!

[ 22-11-2009, dodał: Maar ]
Rejsy na powitanie wiosny.

23 listopada, g. 1930

Powitanie wiosny

Nasz "samosterowy" kolega, kpt. Wojtek Zientara od trzech lat nie czeka aż wiosna przyjdzie do niego. Gdy tylko dni zaczynają robić się dłuższe, Wojtek wraz ze znajomymi z naszej poprzedniej "bazy spiczowej", tawerny "10B" bierze Zawiasa lub Pogorię i podąża w kierunku widnokręgu aby powitać tę najpiękniejsza porę roku.

W czasie spotkania będziemy mogli posłuchać o żeglowaniu w mrozie, rozkuwaniu lodu pokrywającego nagielbanki, radości czerpanej z faktu niewywrócenia się na śliskim pokładzie i innych niespotykanych podczas naszych wakacyjnych rejsów przypadkach.

Serdecznie zapraszamy!

[ 18-11-2009, dodał: Maar ]
Z pamiętnika najemnika

16 listopada, g. 1930

Zbieraj

Ktoś kiedyś powiedział, że życie jkżw Janusza ZBIERAJA Zbierajewskiego ma wiele wspólnych cech z literaturą. Prawdę powiedziawszy to dziwiłem się temu - ani ono piękne, bo cóż pięknego może być w morzu? Ani ciekawe - ocean wszak nudny jest jak flaki z olejem. Pasjonujące? Chyba też nie - trudno się przecież pasjonować czerwonym guzikiem alarmowym, ale jednak po głębszej analizie znalazłem cechę wspólną.
Życie Janusza - podobnie jak literatura - podzielone jest na epoki i gdzieś między Oświeceniem a Reumatyzmem znajduje się Stangretyzm.

Poprzedni okres jesienno-zimowo-wiosenny Zbieraj spędził jako stangret na karocy Jaśnie Pana. Powoził po Atlantyku i okolicach śliczną białą bryką zaprzężoną w dwa czystej krwi arabskie maszty i spełniał geograficzno-etnograficzne fanaberie Jego Wysokości.
Właśnie o takim "pływaniu u kogoś", o współpracy z żeglarzami przeistoczonymi w deck hand'ów, o mechanikach z dyplomem Konserwatorium i o okolicznościach przyrody będziemy mogli posłuchać w tawernie "Tuż za horyzontem".

Serdecznie zapraszamy!

[ 27-10-2009, dodał: Maar ]
Pierwsza pomoc

9 listopada, g. 1930

Tematyka premierowego spotkania będzie z pewnością interesująca dla wielu, a dla żeglarzy w szczególności.

Spotkamy się z Anną Piżl, która będzie mówiła o wszystkim co jest związane z pierwszą pomocą i to nie tylko na wodzie, ale również w sytuacjach jakie mogą się zdarzyć w życiu codziennym.
Anna Piżl jest ratownikiem medycznym i specjalistycznym, instruktorem pierwszej pomocy z międzynarodowymi uprawnieniami instruktorskimi Emergency First Response oraz European Resuscitation Council; absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie. W ratownictwie działa od dziesięciu lat – także w wodnym; ukończyła kursy specjalistyczne ratownictwa na morzu, na lodzie i na wodach szybkopłynących. Jest właścicielem firmy szkoleniowej Adrenaltika działającej w zakresie ratownictwa. Prowadzi warsztaty tematyczne związane z medycyną ratunkową – dla himalaistów, dla młodych rodziców, dla żeglarzy. Szkoli według wytycznych komitetu ILCOR - International Liaison Committee on Resuscitation. Przy okazji warto wspomnieć, że firma Adrenaltika prowadzi całodniowe, certyfikowane kursy pierwszej pomocy dla żeglarzy, które sa regularnie realizowane w Warszawie w projekcie partnerskim firm Crusoe Consulting i Adrenaltika (wiecej www.adrenaltika.pl).

Gorąco zapraszamy!

[ 23-10-2009, dodał: Maar ]
Pod biało-czerwoną dookoła Fastnet Rock

Przepraszamy, ale obowiązki służbowe zmusiły kapitana Krupskiego do pilnego wyjazdu z kraju. W związku z tym, opowieść o żeglowaniu dookoła Fastnet Rock zostanie przeniesiona na późniejszy termin.Zobacz też:

[ 16-11-2007, dodał: Cypis ]
[ 04-12-2009, uzupełnił: Maar ]

Komunikat specjalny

Na grupie dyskusyjnej pl rec zeglarstwo odbyła się niedawno burzliwa dyskusja dotycząca kwestii palenia podczas poniedziałkowych spotkań - prelekcji. Były przytaczane najróżniejsze argumenty od etyczno - moralnych poprzez towarzyskie aż do prawnych, jednak konsensusu ani nawet kompromisu zadowalającego wszystkie wysokie spierające się strony, jak zwykle przy tak skomplikowanych kwestiach nie osiągnięto.

Grożący poniedziałkowym spotkaniom powszechny kryzys natury towarzysko - frekwencyjnej został jednak na ostatnim spotkaniu zażegnany, a to drogą wygłoszenia przez kapitana Zbierajewskiego następującego manifestu:

Ogłaszam koniec demokracji. Wprowadzam dyktaturę (miejcie nadzieję, że oświeconą):

Regulamin poniedziałkowych czwartków w TzH:

  1. W czasie prelekcji nie palimy na sali wykładowej.
  2. W trosce o palących - zezwala się na wyjście na fajkę w czasie prelekcji.
  3. W trosce o niepalących i gardło prelegenta - po 50 minutach prelekcji zarządza się 10-minutową Zigarettenpause.
  4. Za nieprzestrzeganie niniejszego Regulaminu - w RYA!
  5. Koniec Regulaminu!

Komentarz JE Dyktatora: Powyższy Regulamin został uzgodniony z Osobami Numer Jeden i Dwa (patrz święte prawo własności) czyli Małgośką i Maćkiem i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

[ 29-01-2008, dodał: AIKI ]

Jak dojechać

Tuż za Horyzontem - mapka dojazdu

  • tramwaj: 2, 8, 9, 22, 24, 25, 46;
  • autobus: E-5, 111, 117, 158, 507, 517, 521, 101, 118, 155, 166, 185;
  • samochód: Tawerna ma parking - z Wisłostrady wjazd w bramę (jadąc w kierunku północnym).


Było

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl