Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Żeglować w taką noc to grzech? - przepisy żeglugowe na WJM

Jak wiecie (a może nie wiecie) decyzja o rozpoczęciu żeglugi śródlądowej na jakimś akwenie jest podejmowana przez właściwy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej informujący o tym Inspektoraty Żeglugi Śródlądowej. W obecnym sezonie żeglarskim ww sezon nawigacyjny rozpoczyna się 02 czerwca, o czym UŻŚ Giżycko został poinformowany 15 maja.

Stosowny komunikat zawiera również informację dotyczącą żeglugi nocnej na WJM:

Dopuszcza się żeglugę nocną na niżej wymienionych akwenach drogi wodnej systemu Wielkich Jezior Mazurskich:

  • Jezioro Niegocin
  • Jezioro Kisajno od miasta Giżycka do wyspy Dębowa Górka
  • Jezioro Mikołajskie od kładki dla pieszych w Mikołajkach do połączenia z jeziorami Śniardwy i Bełdany.
  • Jezioro Tałty

Janusz Kulpeksza, który upublicznił szczęśliwie zakończony incydent ze składaniem masztów w kanałach i na mazurskich rzekach (zobacz Maszta non grata), podbudowany skutecznością swojego poprzedniego alarmu i tym razem zadziałał i oto co do nas napisał:

Wysłałem zapytanie do ww Zarządu oraz Inspektoratu w Giżycku (kierownikiem Inspektoratu jest kpt. jachtowy Stanisław Piwkowski) dlaczego pozostałe jeziora nie są dopuszczone. Do dziś z Zarządu nie mam odpowiedzi natomiast kpt. Stanisław Piwkowski odpisał ale tak trochę na okrągło. Zapewne mając na uwadze siłę braci wodniackiej (vide przykład pływania z masztami) wyprzedził ewentualne moje działania i do różnych instytucji skierował poniższe zapytanie:

W br. dopuściliśmy do uprawiania żeglugi nocnej na jeziorach Niegocin, Kisajno (od Giżycka do wyspy Dębowa Górka), Mikołajskim i Tałty. Wielu żeglarzy i motorowodniaków w telefonach i mailach sugeruje zwiększenie akwenów dopuszczonych do pływań nocnych. Na części wód żeglownych będących w administracji Inspektoratu w Giżycku ustawiono oznakowanie żeglugowe spełniające kryteria Rozporządzenia Ministra Infrastruktury oznakowania do uprawiania żeglugi nocnej (Dz.U. Nr 212 poz. 2072 § 5.02. ustęp 2) co pozwala na ewentualne dopuszczenie do uprawiania żeglugi nocnej na jeziorach: Ryńskim, Bocznym, Jagodnym, całym Kisajnie, Dargin i systemie Mamr.

Mając na uwadze, że nie tylko kryteria Rozporządzenia Ministra Infrastruktury warunkują uprawianie nocnej żeglugi, ale także względy społeczne, ochrony środowiska i ochrony przyrody, proszę o wyrażenie swojej opinii odnośnie możliwości dopuszczenia do uprawiania żeglugi nocnej na w/w akwenach.

Opinię uprzejmie proszę przesłać do 31 maja, co pozwoli na podjęcie decyzji i ogłoszenie stosownego komunikatu na początku czerwca.

Wygląda to troche na asekuranctwo, ale nich i tak będzie. Prawdę powiedziawszy mnie żeglować nocą się już nie chce - lubię żeglugę sportową: z portu do portu. Ponadto moje jamniczki maja uregulowany tryb życia i o godz. 21 po wieczornym spacerze układają się do snu, a trakcie żeglugi nie mam mowy o byciu pod dekiem. Ale w młodości szlak Giżycko-Mikołajki nocą to był standard, a jak były księżycowe noce i sprzyjający wiatr to żeglowanie po Sniardwach było czystą przyjemnością. I mając na względzie młodych a zarazem rozsądnych żeglarzy którzy chcą pływać do maksimum wykorzystując posiadany (odpowiednio oświetlony) jacht próbuję doprowadzić do zalegalizowania nocnego pływania. Że nadopiekuńczość Państwa jest obłudna świadczy fakt, że zakaz dotyczy wód żeglownych. Tak więc po Dobskim, Stręglu, Gołdapiwie, Wojnowie, Buwełnie, Tyrkle, Dejgunie można pływać o każdej porze dania i nocy.

Dziękujemy Januszowi za aktywność i informacje. Jeszcze chwilę czasu dla RZGW trzeba chyba zostawić, ale pamiętajmy, że 02 czerwca nie za górami...

O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco

Andrzej Kapłan

[ 2006-05-22, dodał: AIKI ]


Było

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin