Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

"Jak wrócimy opowiemy wam (2006/07)" - Samoster i Taverna 10B zapraszają na żeglarskie czwartki w... poniedziałki

Zmieniamy czas i miejsce naszych spotkań. Nową "bazą" jest Taverna 10B (Warszawa, ul. Grzybowska 88), a na relacje z rejsów, pokazy slajdów i wszelkie morskie opowieści zapraszać będziemy w poniedziałki. Są to imprezy otwarte - każdego będzie nam miło powitać. Kalendarium spotkań - po kliknięciu więcej.

Przerwa wakacyjna

Sesja '06/07 została (niestety) zakończona. Jesteśmy wdzięczni "prelegentom" za bezinteresowny wysiłek i słuchaczom za cierpliwość :) Oraz Tavernie 10B za rzeczową współpracę. Ktoś ładnie powiedział - to działa jak dobry projekt open-source... Dziękujemy!

Kolejne spotkania planujemy od 28 października, jak mniej-więcej wrócimy z rejsów. I oczywiście - opowiemy Wam.

A może Ty nam opowiesz? Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje! Chętnych do poprowadzenia spotkania już dziś prosimy o kontakt.

Zobacz też:

Archiwum spotkań 2006/2007

Kierowca autobusu w Chorwacji i Grecji

28 maja 2007, g. 1900

Przypadki z życia skippera, czyli jak naprawdę wygląda praca na jachcie. Wojtek Zientara opowie ile wysiłku to kosztuje, jak ułozyć dobre relacje z załogą i armatorem oraz jak radzić sobie samemu pomimo tłumu ludzi obok. Oczywiście o samej Chorwacji i Grecji też coś nie coś będzie.

Fiordy? Fiordy to mi z ręki jadły!

21 maja 2007, g. 1900

Marcin Kantorek opowie o rejsie na Lofoty i ponad miesięcznej, leniwej włóczędze tamże. Żeglarstwo alpejskie, eksploracja lodowców, cumowanie w naturalnych portach burtą do skał, zaskakująco bujna zieleń... Jeden z uczestników rejsu, mający za sobą m.in. rejs dookoła, gdy "odkryto" kolejną zatoczkę z pośród 125.732 innych, rzekł: Widziałem już wiele krain, ale żadna nie była tak piękna jak ta!

Rzeki - mało popularne piękno

14 maja 2007, g. 1900

W ramach popularyzacji żeglowania po polskich rzekach Tomek Janiszewski opowie o pływaniu po Wiśle, Narwi i Pisie. Przewidziany jest m. in. pokaz nakręconych przez Tomka filmów.

Ochrona przeciwpożarowa

7 maja 2007, g. 1900

Najbardziej niebezpieczną rzeczą dla jachtu i załogi ze wszystkich możliwych jest ogień na pokładzie. Jakie są źródła zagrożeń, jak im zapobiegać? Jak i czym zwalczać, jeśli jednak, odpukać, zdarzy się najgorsze? O tym będzie mówił Rafał Adamiec - inżynier pożarnictwa i (nomen omen) zapalony żeglarz. Spotkanie będzie miało formę warsztatową a nie wykładu czy kazania, niezbędny jest udział uczestników w dyskusji. Przewiduje się zajęcia praktyczne z gaszenia - na początek pragnienia, a potem to się zobaczy... ;)

Rafał prosi uczestników o przyniesienie wspomnień, zdjęć czy filmów związanych z pożarami na jednostkach pływających, przeanalizujemy je sobie razem a może nawet zgasimy (wiadomo jak).

Przerwa weekendowa

Jest tzw. długi weekend i w związku z onym 30 kwietnia nie spotykamy się.

The Tall Ships' Race 2007

23 kwietnia 2007, g. 1900

Mira Urbaniak przedstawi piękną ideę imprezy The Tall Ships' Race oraz jej planowany w tym roku finał w Szczecinie. Relacje, opowieści i anegdoty związane ze zlotem największych i najstarszych czynnych żaglowców świata. W programie pokaz filmów oraz konkurs z nagrodami! Uwaga - ostrzegamy - uczestnictwo w spotkaniu z Mirą grozi zarażeniem się miłością do wielkich żaglowców :)

Routing meteo

16 kwietnia 2007, g. 1900

Człowiek-instytucja, Centrum Prognoz i Wróżb - Maciek Sobolewski. Od lat przygotowuje i wysyła profesjonalne, dydykowane prognozy pogody żeglarzom, którzy go o to proszą. Każdy, kto choć raz skorzystał wie, jak cenna to jest pomoc. Swoją drogą można powiedzieć, że Maciek jest często uczestnikiem kilku rejsów na raz :)

W programie spotkania:

  • na czym polega routing meteo czyli indywidualne przygotowanie prognozy pogody dla jachtu na określoną trasę;
  • źródła informacji synoptycznych;
  • parametry prognozy pogody instotne dla żeglarza oraz jakie dane uwzględnić przygotowując prognozę dla określonego jachtu
  • format prognozy dedykowany do przesłania via SMS
  • ćwiczenia - warsztaty.

Alarm wodny

związany z lanym poniedziałkiem. 9 kwietnia spotkania nie będzie.

6,5 metra na skrzydłach oceanu

2 kwietnia 2007, g. 1900

Robiąc sześć większych kroków dojdziesz z rufy na dziób. Maszt jest dwa razy wyższy. Szerokość to połowa długości - 3 metry. Tyle w skrócie o jachcie klasy Mini. Wsiadasz na ten jacht we Francji i wyruszasz do Brazylii. Sam. 4000 mil żeglugi z krótkim postojem na Kanarach. To Mini Transat.

O tych regatach oraz swoich przygotowaniach do startu w edycji 2009 opowie Radosław Kowalczyk, zaś Piotr Czarniecki - jak samemu można szybko i tanio zbudować odpowiedni jacht.

Spotkanie dwutematyczne. O Zegrzyńskiej Zalewie i liczeniu pływów.

26 marca 2007, g. 1900

Mikrowarsztay nawigacyjne: Pływy bez rombików.

Specjalnie na życzenie masowego odbiorcy Janusz Zbierajewski, pokaże jak lekko, łatwo i przyjemnie a do tego skutecznie określać prądy pływowe. O zgrozo - bez rombików!

Część artystyczna: A przecież jachty po Zegrzu jeszcze pływają...

Może wydawać się, że kilkugodzinny rejs po takim akwenie jak Zalew Zegrzyński jest tylko nudnym pływaniem. Kto tak myśli, jest w dużym błędzie. Nawet podczas tak krótkiego rejsu może sie duuuużo wydarzyć. A z resztą - co tu pisać. Zapraszamy na opowieść grupy szaleńców, którzy postanowili trochę popływać. Spotkanie poprowadzi cała załoga, czyli Ula Ziemska, Justyna Pawlata, Kasia Wasilewska, Maciek Bartosiak oraz Marcin Grzybowski.

Rejs został wylicytowany na imprezie-cegiełce dla Romka Roczenia w warszawskim GP 19.07.2006 za cenę 220 zł. Rejs odbył się jachtem Sunhorse 19.

Przerwa techniczna

W poniedziałek 19 marca spotkania nie będzie. To znaczy, zasadniczo będzie, ale na pokładzie Zawiszy - II Rejs Taverny 10B. Musimy trochę popływać, żeby było o czym opowiadać. Taverna mimo to czynna, jak by co.

Wyprawa po wiosnę

12 marca 2007, g. 1900

Pierwszy rejs Taverny 10B po Bałtyku. Wojtek Zientara opowie jak na jednostce poszukiwawczej Zawisza Czarny odnaleziono wiosnę, wprawdzie astronomiczną tylko, niemniej wśród zalegających gdzieniegdzie lodów udało się utopić Marzannę.

Album podróżnika - Europa, rejsy

5 marca 2007, g. 1900

Podróżniczo-zwiedzalniczy aspekt żeglowania. Iwona Maksymowicz opowie, co można zobaczyć przez kilka lat morskiego pływania po morzach okołoeuropejskich. Zdjęciowy kalejdoskop, od Akropolu po gejzery Islandii, tramwaje Lizbony i ptasie klify na Wyspach Owczych...

Przerwa kondycyjna

W związku z Targami "Wiatr i Woda" (15-18 lutego) oraz krakowskim festiwalem Shanties (22-25 lutego) nie będzie samosterownych spotkań w poniedziałki 19 oraz 26 lutego. Co nie znaczy, że Taverna 10B zamknie swoje podwoje - zawsze można przyjść :)

Przerwa kondycyjna przerwana - Ruda Krautschneider w Warszawie!

19 lutego 2007, g. 1900

Choć planowaliśmy przerwę kondycyjną, jednak takiego wydarzenia nie możemy przepuścić. Będący akurat w Polsce Rudolf Krautschneider, potocznie nazywany Ruda przyjął zaproszenie Samosteru i w poniedziałek, w Tavernie 10B, będziecie mieli okazję poznać Rude, posłuchać jego wspaniałych opowieści i zobaczyć najnowsze filmy i zdjęcia z rejsów.

Ten czeski żeglarz, autor wielu książek, m.in. Dookoła świata po piórko pingwina, Nie zamknięta duża pętla, wielki przyjaciel Polski i Polaków (często powtarza, że jest to jedna z niewielu nacji, na której można polegać, kiedy człowiek znajdzie się w kłopotach) - rozpocznie swoją opowieść o godz. 1900

Dwóch panów w proa

12 lutego 2007, g. 1900

Krzysztof Mnich opowie o plażowym rejsie wzdluż polskiego wybrzeża na tradycyjnej polinezyjskiej łodzi.

Bliższe i dalsze okolice Obanu, czyli wyspy brytyjskie - brytyjskie mało

5 lutego 2007, g. 1900

Bartłomiej Tajchman opowie gdzie to jest i po co. Charakterystyka oraz najciekawsze miejsca z regionów: Wyspy kanałowe, Walia, Kornwalia, basen Morza Irlandzkiego (IOM, Irlandia, Ulster), Szkocja i daleka Szkocja (Hebrydy, Orkady, Szetlandy). Pogoda tamże, nawigacja i pomoce nawigacyjne, trochę info praktycznych - opłaty, butle gazowe, żarcie, samoloty, pociągi...

Kłopoty to moja specjalność czyli rejs do półkoła Islandii

29 stycznia 2007, g. 1900

Krzysztof Bieńkowski opowie o tym, jak potomkowie Wikingów pomagali w naprawie Zjawy, jak łowi się ryby na metry oraz gdzie jest wejście do wnetrza Ziemi.

Jak żeglować tylko za dnia bez zawijania do portów

22 stycznia 2007, g. 1900

Marcin Palacz opowie o rodzinnym rejsie w Szkiery na s/y Lotta (typ Albin Vega). Prawie jak na Mazurach, tylko zamiast trzcin i piasku z wody wystają skały, a Słońce udaje, że zachodzi.

Żłobek pod żaglami

15 stycznia 2007, g. 1900

Krzysztof "Meping" Chajęcki do niedawna pływał tylko po śródlądziu. W ubiegłym roku kupił w Szwecji niewielki jacht i razem z rodziną żeglował w Szkierach oraz przez Bałtyk, do Polski. Dziesięciomiesięczne bliźniaki Jaś i Grześ ...w trakcie rejsu pełnił funkcję: niemowlę. Z obowiązków wywiązywał się: bardzo dobrze. Niemniej Meping obawia się, jeśli za kilka lat jego synowie zechcą wyrabiać patenty, czy PZŻ uzna im opinie z rejsów pełnomorskich podpisane przez zaledwie żeglarza jachtowego...

Z milionerem na Karaibach

8 stycznia 2007, g. 1900

Wojtek Zientara opowie o rejsie luksusowym jachtem s/y Tarot po Karaibach. W programie pokaz filmów.

Zobaczyć morze

18 grudnia 2006, g. 1900

Janiusz Zbierajewski i Roman Roczeń opowiedzą o rejesie niewidomych jachtem Zawisza Czarny z Gdyni do Oslo. Romek: Kiedy pierwszy raz "zobaczyłem morze" zrozumiałem, jak inne były moje (osoby zupełnie niewidomej) wyobrażenia o rejsie. Zrozumiałem, że żaden niewidomy, który nie popłynie nie zrozumie. Nie da się opowiedzieć, nie da się nawet przybliżyć dźwięków, nutki niepokoju, smaczków niepewności, woli zwycięstwa nad sobą... W programie pokaz zdjęć i filmów.

Spirala błędów

11 grudnia 2006, g. 1900

Jak po spirali błędów wspiąć się na osuch? - Łukasz Szot ze wspomnień z rejsu dookoła Szkocji i Irlandii.

Scampem przez Atlantyk

4 grudnia 2006, g. 1900

Wojtek Zientara: W połowie stycznia zatelefonował kolega - "Trzeba przestawić jacht". Zwykle proponowane przez niego rejsy są przyjemnymi wycieczkami po ciepłych krajach, więc zgodziłem się bez wahania. Tym razem było jednak inaczej. Okazało się, że mamy we dwóch przeprowadzić jacht regatowy z Fort Lauderdale do Szczecina, i to jak najszybciej... W programie pokaz filmów.

Randka z Nessie czyli Roztoczem po Schodach Neptuna

27 listopada 2006, g. 1900

Marek Grzywa opowie o Kanale Kaledońskim. W czasie tegorocznego rejsu dookoła Szkocji załoga s/y Roztocze próbowała zaprzyjaźnić się z złotołuską Nessie. Pokaz zdjęć, trochę historii i porad praktycznych.

Rejs na Bardzo Dziki Wschód

20 listopada 2006, g. 1900

Marcin Kantorek opowie o rejsie s/y Pianka do Rosji - Kaliningradu, Bałtijska i Pionierska. Ośmiodniowy, przymusowy postój w tym ostatnim pozwolił na bliższe zapoznanie się z nieco egzotycznym otoczeniem, sama żegluga dostarczyła także mocnych przeżyć: ogień na pokładzie, spotkania z rosyjskimi okrętami wojennymi i służbami granicznymi, "nielegalne" pływanie po Zalewie Wiślanym...

Zobacz też:

[ 17-11-2006, dodał: Cypis ]
[ 04-12-2006, 03-01-2007, 19-01-2007, 30-01-2007 uzupełnił: Cypis ]
[ 16-02-2007 uzupełnił: Maar ]
[ 16-03-2007, 03-05-2007 uzupełnił: Cypis ]
[ 14-05-2007 uzupełnił: Maar ]
[ 19-05-2007, 27-05-2007, 27-09-2007 uzupełnił: Cypis ]
[ 10-11-2007 uzupełnił: Maar ]


Było

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin