Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Minister obiecuje, Rada ratuje, Dyrektorzy zarządzają - ważny news zbiorczy

Dużo się dzieje ostatnio i różne wiatry wieją. Czasem w plecy, częściej w dziób. Podajemy więc hurtowo info o:

Bez wnikania w szczegóły - szkic sytuacyjny

Ostatnie posiedzenia komisji sejmowej oraz spotkania z politykami pozwalają mieć nadzieję na zmiany prawa, które będą odczuwalne już w najbliższym sezonie nawigacyjnym. O projektach zmian mówił sekretarz stanu w ministerstwie sportu Radosław Parda na konferencji, którą przeprowadziliśmy na ostatnich Targach WiW dzięki uprzejmości miesięcznika Żagle.

Najistotniejsze z propozycji to podniesienie limitu "bezpatencia" i "bezrejestrza" do 7,5 m długości jachtu lub 10 kW mocy silnika, zniesienie obligu przeglądów technicznych na śródladziu oraz uznanie zagranicznych certyfikatów kompetencji. Projekt odpowiedniej ustawy ma wpłynąć do laski marszałkowskiej w najbliższych dniach.

Inną drogą przebiegają sprawy związane z jachtami morskimi (inny resort). Staramy się usunąć zarządzenia porządkowe dyrektorów UM oraz nie dopuścić aby nowe, niebezpieczne dla żeglarstwa projekty weszły w życie. Moglibyśmy z politowaniem patrzyć na nieporadność umysłową autorów, jednakże władza jaką posiadają to coś jak brzytwa w rękach małpy, dlatego należy działać szybko.

Nie od dziś wiadomo, że więcej można by osiągnąć gdyby udało się znaleźć wspólne stanowisko szeroko rozumianego środowiska żeglarskiego. My wykazujemy ciągle dobrą wolę. Udało się odbyć dwa spotkania z władzami Związku, lecz były to nic nie wnoszące do sprawy luźne dyskusje, w dodatku od tych spotkań upłynęło już niemal dwa lata. "Władze" sportowe nie chcą w żaden sposób rozmawiać z "przyjemniaczkami", czego najlepszym dowodem zerowa frekfencja przedstawicieli PZŻ na konferencji.

Powyższy skrót powstał na bazie tekstu Andrzeja "Hasipa" Mazurka ze strony PFŻ.

Konferencja podczas Targów WiW

Projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i ratownictwa wodnego

Ostatnio pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Na pierwszy rzut oka widać, że załacznik dotyczący ratownictwa wodnego redagował ktoś z WOPR. Nieporadność stylu oraz "karty pływackie" świadczą same za siebie.

Projekt zarządzeń porządkowych UM

Staramy się uchylić istniejące zarządzenia porządkowe Dyrektorów Urzędów Morskich (patrz wniosek z 17 stycznia) a tu okazuje się, że szykowane są jeszcze znacznie gorsze. Poniżej linki do projektu nowych zarzadzeń, oraz uwag wysłanych do UM-ów, MGM i RPO. Udało się także zainteresować odpowiedni urząd zajmujący się korupcją w administracji. Tego projektu wystraszył się nawet PZŻ!

  • Projekt Zarządzenia Porządkowego Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, Szczecinie i Słupsku w sprawie bezpieczeństwa żeglugi morskich jachtów o długości pomiarowej do 24 m. - pobierz plik .doc ze strony BIP UMS
  • Uwagi PFŻ do projektu zarządzeń UM

Zobacz też:

[ 23-02-2007, dodał: Cypis ]


Było

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin