Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Jak wrócimy opowiemy Wam... - Samoster i Tawerna "Korsarz" zapraszają na żeglarskie wtorki

Miło nam ogłosić, że 22.10.2013 rozpoczęliśmy już nowy sezon (czyli 2013/14) snucia morskich opowieści.! W tym sezonie zapraszamy we wtorki do Tawerny Korsarz na kolejną porcję relacji z rejsów, pokazy slajdów a czasem i filmów. Są to imprezy otwarte - każdego będzie nam miło powitać! Oto kalendarium spotkań.

Rejs Roku 2013

21 styczeń 2104, g. 1900

W czerwcu załoga Ryszarda Wojnowskiego wyruszyła jachtem „Lady Dana 44” w rejs wokół bieguna północnego. Postawili sobie dwa zadania: zdobyć Przejście Północno-Wschodnie i opłynąć biegun w ciągu jednego sezonu nawigacyjnego. Dotychczas tylko dwa jachty opłynęły biegun w trakcie jednego sezonu – rosyjski i norweski. Kilka polskich załóg pokonało Przejście Północno-Zachodnie, natomiast nie było jeszcze prób sforsowania przez polski jacht Przejścia Północno-Wschodniego. Załoga Ryszarda Wojnowskiego żeglowała wzdłuż brzegów Rosji na wschód aż do Cieśniny Beringa. Tam rejs został przerwany. Dalszą drogę uniemożliwił mróz, który zamknął drogę przez Przejście Północno-Zachodnie po lodowych wodach na północ od Kanady. Załoga natrafiła na najtrudniejsze warunki lodowe od 2006 roku, które uniemożliwiły pokonanie obu przejść w jednym sezonie. Jacht zatrzymał się w Vancouver w zachodniej Kanadzie. W przyszłym roku rejs będzie kontynuowany przez Przejście Północno-Zachodnie na Atlantyk i dalej do Europy

O rejsie opowie jeden z członków załogi, uczestnik tamtej wyprawy, Paweł Ołdziej

100-lecie transantarktycznej wyprawy Sir Ernesta Shackletona

14 styczeń 2014, g. 1900

Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego "Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona" (trailer filmu: http://www.youtube.com/watch?v=VQDuKaTYAp4)

Wrzesień, 1914. Ernest Shackelton i 27 śmiałków ruszają na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Weddella śladem ludzkich stóp. Po sześciu tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec "Endurance" zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy. Dryfujące, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę, zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy. Shackelton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Georgii Południowej najpierw pieszo, następnie w 6 metrowej żaglowej szalupie ratunkowej "James Caird". Alfred Lansing na podstawie dokumentów, dzienników i rozmów z uczestnikami odtwarza przebieg wyprawy dzień po dniu, dając świadectwo ludzkiej determinacji i bohaterstwa, które i wówczas, i dzisiaj jest prawie niemożliwe do powtórzenia.

Po projekcji filmu Marek Grzywa opowie o projekcie żeglarskiej wyprawy Shackleton 2014, (http://www.shackleton.2014.pl), której celem jest uczczenie pamięci wielkiego żeglarza i polarnika

Od Foki do Focusa

7 styczeń 2014, g. 1900

Jerzy Pieśniewski, znany konstruktor wielu jachtów żaglowych (Foka, Mors, Mikron, Skippi, Focus, Phobos i innych) opowie o niektórych swych konstrukcjach. Ale przede wszystkim powie o rozwoju konstrukcji przez te lata na przykładach nie tylko własnych.

Przed spotkaniem warto zajrzeć na stronę www.piesniewski.pl

Morskie zwyczaje wigilijne

17 grudzień, g. 1900

Stowarzyszenie żeglarskie "Samoster" tradycyjnie organizuje składkową wigilię żeglarską dla członków i sympatyków stowarzyszenia.

W tym roku dodatkową atrakcją będzie krótka pogadanka kpt. Wojtka Zientary o morskich zwyczajach, związanych ze Świętami, o Wigiliach spędzanych na morzu, i w portach z dala od domu. Dodatkową atrakcją będzie dzwon, na którym będzie można pouczyć się wybijania szklanek. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie, pod "czujnym uchem" znawców.

Korsarz zapewni poczęstunek składający się z kilku tradycyjnych potraw Wigilijnych, oraz nieco mniej tradycyjnego "jasnego pełnego". Symboliczna opłata za wstęp 15 złotych.

O regatach OSTAR i samotnym żeglowaniu przez Atlantyk

10 grudzień 2013, g. 1900

Kpt. Joanna Pajkowska w tym sezonie 4 razy przepłynęła Atlantyk, w tym startowała w słynnych Trans-Atlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy OSTAR. Asia płynęła na 12-metrowym katamaranie Cabrio 2 (produkcja Andrzej Armiński, Szczecin), i była jedyną kobietą w stawce. Na mecie była 7 na 17 jachtów, które wystartowały.

Tegoroczne atlantyckie pływanie kpt. Pajkowskiej zaczęło się wcześniej, od wyprawy do Brazylii po kajak! W lutym, Cabrio 2 wraz załogą wyruszył z Teneryfy (W-y Kanaryjskie, przez W-y Zielonego Przylądka, i przez Atlantyk do Brazylii (Belem, 80 mil w głąb Amazonki). Stąd zabrano na jacht i przetransportowano na pokładzie do Europy oceaniczny kajak Olka Doby.

Spotkanie z kpt. Adamem Jasserem

3 grudzień 2013, g. 1900

W czasie spotkania Adam Jasser opowie o idei i znaczeniu morskiego wychowania, którego jest inicjatorem w Polsce oraz o zlotach żaglowców The Tall Ships Races, które w doskonały sposób realizują program wychowania morskiego młodzieży.

"Byłem zawsze przekonany, że praca młodych ludzi pod żaglami, na morzu, kształci siłę woli, solidarność i poczucie równości, ćwiczy wytrwałość i cierpliwość, jest przeciwieństwem zaściankowości, a synonimem światowości, uczy realizmu w myśleniu i postępowaniu.Kształtuje przyzwyczajenia i odruch pracy zespołowej, pomagania osobom słabszym, wyrabia i wzmacnia cechy przywódcze. Jest szkołą wychowania społecznego i obywatelskiego, pochwałą życia nieułatwionego, w trudzie własnych rąk, pośród żywiołu, który potrafi dostateczne zahartować człowieka, aby odważnie stawił czoła problemom i wyborom życia codziennego." Adam Jasser

Sekstant Expedition - wyprawa Rosyjska Arktyka 2013

26 listopad 2013, g. 1900

Maciej Sodkiewicz opowie o wyprawie Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013, w trakcie której jacht Barlovento II pod jego dowództwem dotarł do szerokości 82° 10,554 N osiągając pozycję północną rekordową dla jachtu pod polską banderą.

Zobaczymy niesamowite zdjęcia dzikiej przyrody i unikalnych krajobrazów Ziemi Franciszka Józefa, zobaczymy białe masywy gór lodowych i posłuchamy o tym co działo się po drodze i jak udało się dotrzeć aż tak daleko. Zapraszamy na relację z miejsca, gdzie kończy się woda, a zaczyna wieczny lód.

Arktyczna wyprawa rozpoczęła się 2 czerwca w Gdyni. W ciągu 111 dni żeglugi jacht Barlovento II przepłynął niemal 8 tysięcy mil morskich przez zimne wody Morza Białego, Morza Barentsa i Morza Karskiego, aby dotrzeć do stanowiących północny kraniec Europy dziewiczych wysp archipelagu Ziemi Franciszka Józefa, a następnie podążyć do skraju otaczających biegun pól lodowych.

Manewrujemy dużym jachtem - Andrzej Ziajko

19 listopad 2013, g. 1900

Andrzej Ziajko opowie m.in. o różnicach w manewrowaniu jachtem małym a dużym i ciężkim. Powie o strategii manewrów, o dowodzeniu i szkoleniu załogi.

To będzie niezwykle ciekawy i pożyteczny wykład dla wszystkich skiperów, którzy myślą o pływaniu większymi jednostkami.

Janusz Zbierajewski i gość "Zobaczyć Morze"

12 listopad 2013, g. 1900

Zbieraja chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Natomiast Janusz na forum.zegluj.net przedstawił kilka osób zaangażowanych w rejsy z niewidomymi "Zobaczyć Morze". Sama idea powstała już ładnych parę lat temu i cały czas jest żywa.

A oto wypowiedź Zbieraja anonsująca wtorkowe spotkanie z forum.zegluj.net

"Po pierwsze - będzie ze mną Jarek ("Gniady") Gniatkowski. Swego czasu realizator dźwięku w Polskim Radiu. Kiedy stracił wzrok - stracił również robotę, bo - jak powszechnie wiadomo - realizator dźwięku może być głuchy jak pień, byle tylko dobrze widział.

Jarek wziął udział w pierwszym rejsie "Zobaczyć Morze" w 2006 roku i wsiąkł. Stał się recydywistą. Ostatnio nawet był starszym wachty i prowadził nawigację. Jarek ma wiele ciekawych przemyśleń na temat "niewidomy na żaglowcu i w życiu" i co naprawdę znaczy słowo integracja.

Po drugie - po siedmiu latach i 15 rejsach, w tym roku doczekałem się następców. Ściśle biorąc - w ubiegłym roku zdecydował się poprowadzić jeden rejs Sławek Rudnicki, ale nic z tego nie wyszło, bo silnik Zawiasa odmówił współpracy.

W tym roku oprócz mnie jeden rejs prowadził Krzysztof Januszewski, a następny Maciek Sodkiewicz. Gniady płynął z Januszewskim. Sam jestem ciekaw jego wrażeń z pływania z innym kapitanem, a jeszcze nie mieliśmy okazji o tym pogadać. Komu się jeszcze nie znudziło "Zobaczyć Morze" - zapraszamy."

Dominik Życki o Pucharze Ameryki

5 listopad 2013, g. 1900

Dominik Życki olimpijczyk, mistrz świata i dziennikarz miesięcznika "Żagle", podzieli się swoimi spostrzeżeniami, obserwacjami i przemyśleniami dotyczącymi ostatnich regat o Puchar Ameryki. Były one wyjątkowe - po raz pierwszy w historii obydwa zespoły wystartowały na wielkich katamaranach unoszących się jak wodoloty nad wodę na specjalnych hydroskrzydłach, napędzanych sztywnym skrzydłem zamiast miękkiego grota. Jachty rozwijały prędkości grubo przekraczające 40 węzłów i dostarczyły widzom i kibicom żeglarstwo wielkich emocji. Te emocje zostały jednak drogo okupione. Dlaczego Amerykanie obronili Puchar mimo, że dzielił ich punkt od przegranej? Dlaczego Nowozelandczycy mimo gigantycznego wysiłku nie zdołali odebrać Amerykanom trofeum? Jaka była cena niespotykanej widowiskowości tegorocznej edycji regat? Jaka jest przyszłość regat, które pośrednio oddziałują na cały żeglarski świat? O tych i innych tematach dotyczących najstarszego trofeum sportowego na świecie z Dominikiem Życkim porozmawiamy w Korsarzu

Małym jachtem przez Atlantyk

29 październik 2013, g. 1900

5-metrowy sklejkowy jachcik „Lilla My” klasy „Setka”, dowodzony przez Szymona Kuczyńskiego, wraz z Dobrochną Nowak pokonał dwukrotnie Atlantyk. Zapraszamy na spotkanie z bohaterami tego rejsu, Brożką i Ozim. Na pewno będzie ciekawie.

[ 27-10-2013, dodał: Szaman ]


Poniedziałki w Korsarzu

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin