Smok on the Water

Jerzy Kuliński

PZŻ rozmawia z opozycją!

Wreszcie dnia 7 lutego AD 2005 doszło do bezpośredniego, oficjalnego spotkania władz PZŻ z przedstawicielami żeglarskiej opozycji. Po wymianie nieuprzejmości w przerwie między proceduralną i dekoracyjną częścią zeszłorocznego Sejmiku 80-lecia, po krytyce polityki Związku (zwłaszcza w internecie), po utarczkach podczas prac nad ustawą o kulturze fizycznej — władze PZŻ chyba doszły do przekonania, że dalsze próby lekceważenia żeglarskiej opozycji środowiska „przyjemniaczków” mogą dla Związku skończyć się bardzo niekorzystnie i to rychło. Zwłaszcza, że Sejmik Wyborczy PZŻ już tuż, tuż. A zatem podjęto działania, mające w zamyśle uratowania tego, co jeszcze jest możliwe dla władzy do ocalenia. Czy jest to tylko manewr przedwyborczy okaże się niebawem.

[ Do faceta balastującego na mieczówce: - Jurek przestań! Pamiętasz co mówił Prezes? Żeby się nie wychylać!!! ]

Moim zdaniem rozdział sportu i rekreacji żeglarskiej oraz pozbycie się roli władzy nad „cruisingiem” jest nie tylko uzasadniony, ale przesądzony. To tylko kwestia czasu. Słowo „czas” jest na razie niewiadomą, ale wszystko teraz w rękach „wysokich umawiających się stron” oraz powszechnego poparcia.

Spotkanie odbyło się według dość przypadkowej formuły, która narzucił sam Prezes Kaczmarek. Podobno stwierdził, że z premedytacją nie ogłosił wcześniej tematyki spotkania, ponieważ jak to określił „zostałby rozjechany w internecie” zanim rozmówcy zasiedliby przy stole. Zgodnie z przewidywaniami pierwszy raz wyłożone zostały opinie prezesa PZŻ w niektórych interesujących opozycję kwestiach. Obie strony wyłożyły swe racje, ale nie jestem pewny czy można mówić o istotnym zbliżeniu stanowisk. Szkoda, że po stronie „liberałów” zabrakło Rocha Wróblewskiego, który jak mało kto jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie „europejskich precedensów prawnych” dotyczących żeglarstwa przyjemnościowego. No, może zobaczymy go w drugiej rundzie. Że „ciąg dalszy nastąpi” — chyba już nikt nie wątpi.

Jerzy Kuliński

« powrót do spisu treści

Smok on the Water — biuletyn informacyjny przyjemniaczków — Nr 1
Polska Federacja Żeglarska