Smok on the Water

Jerzy Makieła

Rodowód internetowych oszołomów

Jesteśmy grupą ludzi, których połączyły dwie rzeczy, żeglarstwo i Internet. Poznaliśmy się, poprzez Internet, przez długi okres znaliśmy się tylko wirtualnie często gęsto mieszkając w tym samym mieście. Wiadomo, że to jest chore, dlatego w końcu doszło do spotkania w „realu”. Początkowo nastąpiło to na Mazurach, jeszcze wtedy nie „bawiłem się” w Internet, dlatego niech o tym napisze Alina „Malina” Raduła:

Hej!
SIZ-y mazurskie róznią się znacznie od tych organizowanych podczas targów „Wiatr i Woda” oraz w Pucku. Pierwszy SIZ odbył się właśnie 10 LAT TEMU!! czyli w 1996 r na Mazurach. Tak wiec w tym roku obchodzimy 10-lecie wymyslenia SIZ-u i banderki SIZ-owej — to tak dla uswiadomienia nowych członków.

Pierwszy SIZ zorganizowali: Agrest czyli Tomek Dwornicki (obecnie m.in.: www.zagle.pl), jego obecna zona Magda Wilk (projektant banderki), brat żony czyli Wilczy - Marcin Wilk i Jurgen (Jezy Hodor) oraz Agata Nalboryczk i kilka osob, ktorych nie pamietam, za co przepraszam. Ja się wlaczylam dopiero rok później.

SIZ-y mazurskie odbywaly sie co roku w lipcu lub sierpniu. Polegalo to na tym, że w jakiś wcześniej ustalony weekend spływały jachty do Mikołajek. A później płynęliśmy regatowo na południe, na Seksty do miejsca „Binduga port” gdzie imprezowaliśmy dwa dni i dwie noce. Były konkursy, regaty, ogniksa, spiewy...

Byly tez zapisy jachtow na stronie www, nazwa jachtu, ilosc osób. Po to by oszacowac rozmiar imprezy. Zdaje się, że w dobrych czasach, było około 70 osób i kilkanaście jachtow. Znamienne bylo to, ze na DZcie z Mikolajek plynal ROLLBAR i beczki piwa i z tym sie rozkladalismy na polanie na Bindudze Port i otwieralismy lokalna darmowa knajpę.

Ostatni mazurski SIZ odbył się chyba w 1999 r, potem były jakieś próby reaktywacji... ale nie na Bindudze Port tylko w Zimnym Kącie na polnoc od Gizycka.

Z tych mazurskich SIZ wypączkowały: SIZ Targowy z okazji Targów Wiatr i Woda, SIZ w Kunicach oraz Jesienny SIZ Zatokowy w Pucku. Siła rzeczy jesteśmy środowiskiem dość dynamicznym i otwartym na wszelkie nowinki, dlatego dość szybko zaczął nas uwierać gorset przepisów i wymagań, które żeglarzą narzuca „niby” nasz Polski Związek Żeglarski. Związek, który mentalnie jest jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

My nie chcemy dużo, my tylko chcemy, aby PZŻ wreszcie zajął się tym, do czego został powołany, czyli sportem. Oczywiście nie może się to podobać tym, którzy z żeglarstwa żyją, ostatecznie podcinamy gałąź, na której wymościli sobie wygodną pozycję, dlatego dość szybko nazwali nas „internetowymi oszołomami”.

No i te Internetowe Oszołomy spotykają się, co roku na SIZ Targowym. Warszawa, co by nie powiedzieć jest umieszczona centralnie i wszyscy (poza tubylcami) mają jednakowo daleko. Będzie okazja do porozmawiania spotkania się, w realu, oczywiście na codzien „rozmawiamy” poprzez grupę dyskusyjną pl.rec.zeglarstwo.

Niestety grupę dopadł też upadek obyczajów, kiedyś normą było podpisywanie się imieniem i nazwiskiem, teraz coraz częściej mamy do czynienia z aroganckimi anonimami.

Kiedyś, na grupie „zaiskrzyło” między dwoma kolegami, długo i namiętnie przekonywali się do swoich racji i sprężyna się nakręcała... Żeby przerwać tą już bezproduktywną dyskusję zaproponowałem, żeby walczyli o swoje racje na wodzie. No i z tego powstały Regaty Antagonistów. Co roku regaty są rozgrywane na Zatoce Puckiej na łódkach Puck. Dotychczas odbywały się na trasie Puck — Jastarnia — Puck. Główną zasadą jest brak zasad oraz, że żadne protesty nie będą rozpatrywane.

W drugi weekend października organizujemy Jesienny SIZ Zatokowy, w ostatnim wzięło udział przeszło sto osób i czternaście jachtów. Największym jachtem była Bryza H najmniejszym Dino. Z każdym rokiem jest nas coraz więcej i coraz więcej jachtów przypływa na spotkanie, niestety coraz więcej jachtów nosi na flagsztoku obcą banderę. Ale nie ma w tym nic dziwnego, mamy niezwykle restrykcyjne przepisy wobec polskich jachtów, dlatego właściciele emigrują pod obce bandery...

Jerzy Makieła

« powrót do spisu treści

Smok on the Water — biuletyn informacyjny przyjemniaczków — Nr 2
Polska Federacja Żeglarska